Gdy sytuacja się poprawi, będziemy gotowi by wrócić do ścigania

Oświadczenie dyrektora generalnego F1 - Chase'a Careya.
23.03.2020:07
Nataniel Piórkowski
784wyświetlenia


W ostatnim tygodniu Formuła 1, dziesięć zespołów oraz FIA podjęły wspólnie szybkie i zdecydowane działania w ramach pierwszej reakcji na pandemię COVID-19.

Chociaż aktualnie nikt nie może być pewny tego, kiedy sytuacja ulegnie poprawie, to gdy tak się stanie, będziemy gotowi do powrotu do ścigania. Wszyscy chcemy zagwarantować naszym fanom mistrzostwa świata w sezonie 2020.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że istnieje duże prawdopodobieństwo przełożenia kolejnych imprez zaplanowanych na ten rok, jednak zarówno my sami jak i nasi partnerzy spodziewamy się, że sezon ruszy na pewnym etapie tego lata ze zmodyfikowanym kalendarzem składającym się z 15-18 wyścigów.

Jak już wcześniej poinformowaliśmy, letnia przerwa zostanie przeniesiona na przełom marca i kwietnia, dzięki czemu będziemy mogli ścigać się w okresie wakacyjnym. Oczekujemy, że sezon zostanie wydłużony poza pierwotną datę ostatniego Grand Prix, czyli 27-29 listopada. Faktyczna sekwencja harmonogramu będzie przez to znacznie odbiegała od oryginalnego grafiku.

Nie możemy obecnie przedstawić bardziej szczegółowych informacji w sprawie kalendarza, gdyż realia są bardzo zmienne. W następnym miesiącu spodziewamy się zyskania większego zrozumienia sytuacji w każdym z państw-gospodarzy oraz wyjaśnienia kwestii związanych z podróżami do tych krajów.

Korzystając ze zgody FIA na zamrożenie zmiany przepisów technicznych, rezygnacji z letniej przerwy i przeniesienia okresu zamknięcia fabryk na marzec i kwiecień, sport zamierza organizować Grand Prix w okresie przeznaczonym typowo na letnią przerwę, doprowadzając do przeprowadzenia wyścigów z pierwszej części sezonu.

Ta elastyczność daje nam możliwość rozwoju sportu, eksperymentowania i próbowania nowych rzeczy. Wliczamy w to takie inicjatywy jak budowanie naszej platformy e-sportowej, rozwój bardziej innowacyjnego kontentu jak na przykład serial "Drive to Survive" produkcji Netflixa oraz inne kreatywne sposoby dostarczania stałej wartości Formuły 1 dla naszych sponsorów, partnerów transmisyjnych, promotorów, zespołów i fanów - ekosystemu naszego fantastycznego sportu.

Formuła 1, zespoły i FIA, współpracując z kluczowymi partnerami i zainteresowanymi stronami pragną z pełnym zaangażowaniem planować powrót na wyścigowe tory przy możliwie najbliższej okazji, rozpoczynając sezon 2020. Będziemy jednak nadal kroczyć za poradami ekspertów do spraw zdrowia, gdyż naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i ochrona fanów, odwiedzanych przez nas społeczności oraz wszystkich członków rodziny Formuły 1.

Jesteśmy przekonani, że wszyscy przejdziemy przez ten ciężki okres i ujrzymy lepsze czasy. Gdy tak się stanie, to zapewniamy, że wszyscy zaangażowani w ten sport na każdym poziomie poczują się wynagrodzeni.

Z najlepszymi życzeniami,

Chase