Vettel: Zarządzanie oponami kluczem do zdobycia podium

33-latek podkreśla, że podium w Baku jest świetną nagrodą po problemach z początku sezonu.
06.06.2118:02
Maciej Wróbel
1245wyświetlenia
Embed from Getty Images

Zdaniem Sebastiana Vettela, kluczem do zdobycia pierwszego podium z Astonem Martinem w niedzielnym Grand Prix Azerbejdżanu było odpowiednie zarządzanie ogumieniem.

Przedłużony stint w pierwszej fazie wyścigu dał Vettelowi awans z 11. na 7. miejsce. Z kolei po restarcie w samej końcówce, mając założony świeży komplet miękkich opon, Niemiec skorzystał na błędzie Lewisa Hamiltona i zdołał dowieźć do mety drugie miejsce, tuż za Sergio Perezem.

Po wyścigu czterokrotny mistrz świata stwierdził, że to właśnie otwarcie wyścigu - ze względu na start na nowym komplecie opon - było decydujące w kontekście wyniku końcowego. Myślę, że mieliśmy rozsądną strategię, choć oczywiście zawsze lepiej jest wystartować z wyższej pozycji - powiedział 33-latek. Nowe opony z pewnością nam nie zaszkodziły, ponieważ inni przejechali na swoich już kilka okrążeń w kwalifikacjach.

Pomogło nam to w tym, by pozostać na torze nieco dłużej, ale naprawdę zadbaliśmy o opony i myślę, że w tym tkwi sekret. Oprócz tego, mieliśmy dobre tempo. Myślę, że w wyścigu nasz samochód wyglądał dobrze i będzie to kluczem do pójścia naprzód i dokonywania dalszych postępów.

Vettel dodał jednocześnie, że podium jest dla niego ogromną niespodzianką, nawet pomimo solidnej formy, jaką prezentował przez większość weekendu w Baku. Naprawdę, jestem wniebowzięty - powiedział Niemiec. To oczywiste, że uważam to podium za coś wspaniałego. Przyjeżdżając tutaj zupełnie się tego nie spodziewaliśmy. Nawet jednak w piątek, kiedy jeszcze nie wiedzieliśmy co i jak, miałem pozytywne odczucia. Byłem w miarę spokojny. Wczoraj nie do końca nam wyszło. Dzisiaj jednak jest cudownie.

Kierowca Astona Martina podkreśla, że wynik z Baku smakuje jeszcze lepiej biorąc pod uwagę problemy w adaptacji w nowym zespole z początku sezonu. Myślę, że to wiele znaczy. Naprawdę. To był trudny początek dla nas. Teraz zaliczyliśmy świetny wyścig i mieliśmy dobre tempo. To było kluczem. Miałem dobry start, od razu zyskałem kilka pozycji, a potem zacząłem dbać o opony gdy tylko wszyscy zjechali do boksów.