Marko: Perez wyprzedza dużo lepiej od Bottasa

Austriak oczekuje jednak od swojego kierowcy poprawy osiągów w kwalifikacjach.
31.01.2211:05
Maciej Wróbel
1282wyświetlenia
Embed from Getty Images

Zdaniem Helmuta Marko, Sergio Perez góruje nad Valtterim Bottasem, jeśli chodzi o skuteczne przeprowadzanie manewrów wyprzedzania.

Perez dołączył do Red Bulla przed sezonem 2021 w miejsce zawodzących w poprzednich latach juniorów austriackiego koncernu - Pierre'a Gasly'ego i Alexa Albona. Choć Meksykanin znacząco przegrał z Verstappenem w klasyfikacji - tracąc do nowego mistrza świata ponad 200 punktów w końcowym rozrachunku - to jednak wielokrotnie stanowił realne wsparcie dla Holendra w walce z kierowcami Mercedesa.

32-latek okazał się szczególnie pomocny w kontekście walki Verstappena o tytuł w Grand Prix Turcji czy też podczas finału w Abu Zabi, kiedy to przez niemal dwa okrążenia skutecznie blokował znacznie szybszego Lewisa Hamiltona. Cieniem na ubiegłorocznej kampanii w wykonaniu Pereza kładą się jego nierówne osiągi w kwalifikacjach, jednak Meksykanin często był w stanie się pozbierać i odzyskiwać stracone pozycje w wyścigu.

Jak twierdzi Helmut Marko z Red Bulla, to właśnie w tym aspekcie Perez zdecydowanie wygrywa ze swoim rywalem z Mercedesa - Valtterim Bottasem - któremu niejednokrotnie w sezonie 2021 zdarzało się utknąć za wolniejszymi bolidami. Tu właśnie widzimy różnicę pomiędzy nim [Perezem] a Bottasem, który jest nieudacznikiem, jeśli chodzi o wyprzedzanie - powiedział Austriak w rozmowie z AutoRevue. Jest bardzo szybki, ale nie potrafi wyprzedzać w tłoku.

Marko oczekuje jednocześnie, że Perez poprawi swoje osiągi w kwalifikacjach, by ten mógł częściej stwarzać zagrożenie pod kątem strategicznym. Jeśli kwalifikujesz się na dziewiątym albo jedenastym miejscu, to cała jakość, jaką niewątpliwie dysponuje Perez, nie pomoże ci w wyścigu. Jeździł na tym samym poziomie co Verstappen w wielu wyścigach, ale to po prostu gdzieś znika, gdy trzeba przebijać się przez stawkę - dodał konsultant Red Bulla.