Jari-Matti Latvala zwycięzcą Rajdu Finlandii

Fin w świetnym stylu pokonał swego zespołowego partnera z VW - Sebastiena Ogiera.
02.08.1513:00
Nataniel Piórkowski
1253wyświetlenia


Jari-Matti Latvala odniósł przekonujące zwycięstwo w swej domowej eliminacji WRC - Rajdzie Finlandii, pokonując z niemal czternastosekundową przewagą Sebastiena Ogiera.

Ubiegłoroczny wicemistrz świata już od piątku kontrolował rywalizację, utrzymując bezpieczny bufor dzielący go od jadącego bezpiecznym tempem lidera klasyfikacji generalnej. Bardzo ważne znaczenie w kontekście walki o pozycję lidera, miał drugi przejazd sobotniego odcinka Surkee, po którym strata dwukrotnego mistrza świata do Fina wzrosła z sześciu do jedenastu sekund.

W niedzielę Fin uzyskał najlepsze na pierwszym z dwóch przejazdów próby Myhinpaa, zyskując także dwa bonusowe punkty za Power Stage (trzy przypadły Ogierowi, jeden Meeke'owi).

Stoczyliśmy z Jari-Mattim wspaniały pojedynek. Za nami naprawdę fantastyczny weekend. Jari-Matti był poza zasięgiem - wykonał kawał dobrej roboty. Nie widzę żadnego problemu w tym, że dojechałem do mety na drugim miejscu. To w końcu jego domowa eliminacja - przyznawał Ogier.

Na trzecim miejscu tegoroczny fiński klasyk ukończył Mads Ostberg. Norweg awansował do czołowej trójki po tym, jak w sobotę po południu Kris Meeke uszkodził lewe przednie koło swego DS 3 WRC. Z ponad dwuminutową stratą do Ostbera sklasyfikowany został Thierry Neuville, który w czwartek poważnie uszkodził swojego Hyundaia i20 WRC w poważnym wypadku na odcinku testowym.

W TOP5 klasyfikacji znalazł się jeszcze Ott Tanak, który w sobotę pewnie odrabiał starty po piątkowych problemach z amortyzatorem. Estończyk zakończył rywalizację w rajdzie z piętnastosekundową przewagą nad Juho Hanninenem, jadącym za kierownicą Fiesty RS WRC. Po tak wielkim rozczarowaniu nie ma się tego samego komfortu psychicznego. Takiej jazdy nie można porównać do walki o pozycje. Koncentrowałem się na notatkach i próbowałem jechać dobrymi liniami - powiedział kierowca M-Sport.

Kolejne cenne punkty do klasyfikacji generalnej wywiezie z Finlandii Martin Prokop. Czech został sklasyfikowany na siódmej lokacie, wyprzedzając lidera WRC2 - Esapekkę Lappiego. Dwa ostatnie miejsca czołowej dziesiątki przypadły Pontusowi Tidemandowi oraz Lorenzo Bertelliemu.

Trudów fińskich oesów nie przetrwały trzy samochody WRC. W piątek z rajdu wycofali się Andreas Mikkelsen z Volkswagena oraz Hayden Paddon z Hyundaia, a w sobotę z dalszą rywalizacją musiał pożegnać się Robert Kubica. Na dojeździe do lewego zakrętu za szczytem wpadliśmy w kałużę z wodą, której nie było widać, dostaliśmy aquaplaningu i wypadliśmy z trasy. Na twardych oponach nie mieliśmy tak naprawdę szansy się wyratować - komentował Polak dziękując swoim fanom.

Za niecałe trzy tygodnie Rajdowe Mistrzostwa Świata zawitają na niemieckie, asfaltowe trasy położone w okolicach Trewiru. Już teraz zapraszamy do śledzenia relacji na [color=#3c88b8]Wyprzedź Mnie![/color]

Wyniki 65. Neste Oil Rally Finland 2015


KOMENTARZE

1
Zomo
03.08.2015 01:17
Runda ustawiona przez VW - Fin jechal na wygrana bo u jest u siebie a Francuz grzecznie jechał drugi po zbiera punkty do generalki. Guzik byl a nie pojedynek. Szkoda ze Meeke mial wypadek bo moze on postraszyl by kierowcow VW - a tak Ostberg, ktory sam mawia, boi sie jezdzic w Finlandii, dowiozl to 3 miejsce asekuracyjnie.