F1 zagłosuje w przyszłym tygodniu nad wyścigami kwalifikacyjnymi

Miałyby one odbywać się w tym sezonie podczas jednego z podwójnych weekendów.
31.05.2010:51
Mateusz Szymkiewicz
1812wyświetlenia
Embed from Getty Images

The Race informuje, że w nadchodzącym tygodniu dojdzie do głosowania w sprawie wyścigów kwalifikacyjnych w sezonie 2020.

Temat sobotnich zmagań z odwróconą kolejnością na starcie został podjęty w ubiegłym roku. Liberty Media chciało wykorzystać stabilne przepisy w sezonie 2020 do sprawdzenia nowego formatu na wybranych torach, lecz wówczas ich propozycja spotkała się ze sprzeciwem ze strony zespołów.

Według The Race, w piątek Liberty Media miało powrócić do pomysłu wyścigu kwalifikacyjnego, prosząc o zgodę na wypróbowanie tego formatu w nadchodzących mistrzostwach. Wstępny plan zakłada organizację sobotnich zmagań podczas jednego z podwójnych weekendów. Aktualnie planowane są one na austriackim Red Bull Ringu oraz brytyjskim Silverstone.

Kolejność startowa do wyścigu kwalifikacyjnego byłaby ustalana na podstawie klasyfikacji generalnej. Z kolei rezultat zmagań zdeterminowałby ustawienie do głównego, niedzielnego wyścigu na dystansie 305 kilometrów. Wszelkie szczegóły mają być na etapie ustaleń, lecz wiadomo już, że w pozostałych, pojedynczych rundach zostałyby utrzymane tradycyjne kwalifikacje.

Liberty Media argumentuje swój pomysł chęcią odróżnienia dwóch Grand Prix na jednym torze, a także zamiarem zdobycia cennych informacji na temat tego, czy warto wprowadzić wyścigi kwalifikacyjne na stałe.

Liberty ma posiadać pełne poparcie FIA, lecz jednomyślną zgodę muszą wyrazić zespoły Formuły 1. Podczas piątkowego spotkania jedna ekipa miała zgłosić sprzeciw, choć wszystkie stajnie zadeklarowały przemyślenie swojego stanowiska przed głosowaniem, które ma odbyć się w nadchodzącym tygodniu. Będzie to ostatni moment na podjęcie takiej decyzji, ponieważ na 5 lipca planowany jest start mistrzostw, a FIA będzie zmuszona stworzyć i zatwierdzić nowe regulacje.