Horner: Mistrzostwo Verstappena najważniejsze w historii Red Bulla

Szef zespołu zwraca uwagę jak długą serię Mercedesa udało się przerwać Holendrowi.
18.12.2112:41
Mateusz Szymkiewicz
2375wyświetlenia
Embed from Getty Images

Christian Horner uważa, że tegoroczne mistrzostwo Maksa Verstappena jest najważniejszym w historii Red Bull Racing.

Stajnia z Milton Keynes największe sukcesy świętowała w latach 2010-2013, kiedy to zdobyła po cztery tytuły wśród konstruktorów oraz kierowców z Sebastianem Vettelem. W kolejnych sezonach to Mercedes zdominował mistrzostwa, wykorzystując przejście na hybrydowe silniki V6.

Dopiero w 2021 roku Red Bull zdołał rzucić wyzwanie niemieckiemu producentowi, dysponując konkurencyjnym pakietem Hondy. Po ostatnim wyścigu sezonu mistrzem świata został Max Verstappen, który przerwał siedmioletnią hegemonię kierowców Mercedesa.

Mercedes jest zespołem o niesamowitej jakości, z każdym rokiem byli coraz mocniejsi - powiedział Christian Horner, szef Red Bulla. Z tego powodu nasza walka była tak napięta, zarówno na torze jak i poza nim. Mam na myśli kierowców, mechaników, strategów, inżynierów oraz mnie i Toto [Wolffa]. To sprawia, że ten tytuł jest tak wyjątkowy. Nie poddaliśmy się ani razu od pierwszego wyścigu. Max jeździł całym sercem. To prawdopodobnie nasze największe zwycięstwo.

Brytyjczyk zwraca również uwagę na istotną rolę, jaką odegrał w tym sezonie Sergio Perez. Meksykanin w większości wyścigów był solidnym oparciem dla Maksa Verstappena, a w finałowej rundzie w Abu Zabi potrafił skutecznie blokować Lewisa Hamiltona.

Checo był niesamowity. Rozmawialiśmy przed wyścigiem jak może pomóc Maksowi. To, że był w stanie blokować Lewisa umożliwiło Maksowi powrót do gry. Byli od nas szybsi w Abu Zabi i tylko strategicznie mogliśmy z nimi rywalizować. Przez cały weekend obserwowaliście jego poświęcenie. Podobnie jak na Monzy zapewnił swój cień aerodynamiczny i wykonał wielką pracę dla zespołu. Jest ważną częścią tego zwycięstwa - dodał Horner.