Audi rozpoczęło program rozwojowy własnego silnika F1

Obecnie koncern wykorzystuje swoją bazę w Neuberg.
21.10.2215:38
Nataniel Piórkowski
554wyświetlenia


Dyrektor projektu Audi w F1 - Adam Baker, potwierdził, że jego firma rozpoczęła prace rozwojowe nad własną jednostką napędową.

Podczas GP Belgii Audi oficjalnie ogłosiło zaangażowanie się w serię Grand Prix od 2026 roku, gdy w sporcie zacznie obowiązywać nowy regulamin dotyczący jednostek napędowych.

Wiadomo, że niemiecki koncern dołączy do F1 jako producent silników. Wkrótce powinniśmy także poznać jego plany w zakresie stworzenia fabrycznego zespołu.

Baker zdradził, że partnerstwo w tym zakresie może zostać ogłoszone jeszcze w tym roku. Zaznaczył jednak, że niezależnie od tego, w bazie w Neuberg trwają prace nad rozwojem zespołu napędowego.

W naszych zakładach w Neuberg rozpoczęliśmy już prace nad jednostką napędową. FIA finalizuje przepisy techniczne dotyczące podwozia. Być może zostaną one opublikowane dopiero w 2024 roku. Pierwszym krokiem będzie więc silnik. Następną fazą jest współpraca z zespołem partnerskim nad zbudowaniem bolidu.

Test w 2025 - mogę sobie wyobrazić, że dojdzie do niego w połowie roku, możliwe, że gdzieś w Hiszpanii, która jest odpowiednim miejscem do takich jazd. Później czeka nas już tylko pierwszy wyścig w sezonie 2026.

Od debiutu dzielą nas 42 miesiące. Jesteśmy w dobrej sytuacji, ale nie ukrywam, że mierzymy się z olbrzymim wyzwaniem.