Bottas: Rywalom ciężko będzie skopiować DAS

Fin przyznał, że po raz pierwszy usłyszał o systemie prawie rok temu.
21.02.2018:58
Nataniel Piórkowski
1771wyświetlenia
Embed from Getty Images

Valtteri Bottas uważa, że konkurencyjnym ekipom ciężko będzie skopiować na swój użytek system DAS stosowany przez Mercedesa.

Niemiecki zespół zaskoczył konkurencję wprowadzając system, który z poziomu kierownicy pozwala zawodnikom na dostosowywanie zbieżności kół w trakcie jazdy. Techniczna nowinka wzbudziła kontrowersje, ale wiadomo już, że po wstępnej analizie FIA nie zakaże jej stosowania w sezonie 2020.

Miło jest być jedynym zespołem, który korzysta z tego typu systemu. To tylko mówi coś o wspaniałych umysłach ludzi, którzy są członkami naszej stajni. To nie jest taka prosta sprawa. Nie wystarczy usiąść i coś zaprojektować. Później trzeba jeszcze sprawić, aby pracowało to tak, jak teraz widzimy - powiedział Bottas.

Wciąż uczymy się tego systemu i jego potencjału. W pewnych warunkach jego zastosowanie może przynieść naprawdę pozytywne efekty. O wszystkim przekonamy się w dalszej części sezonu - w różnych warunkach i na różnych torach. Muszę jednak powiedzieć, że to naprawdę imponujące rozwiązanie.

Inne zespoły mają o czym myśleć. Jestem pewny, że oceniają już, czy warto inwestować czas i środki, aby przygotować podobne rozwiązanie na ten rok. Dla nas był to bardzo duży projekt i ciężko będzie go skopiować. Mam nadzieję, że zapewni nam on przewagę. Znajdujemy się w dobrej sytuacji, będąc o krok przed innymi teamami.

Zapytany o to, od jak długiego czasu wiedział o pracach nad DAS, Bottas stwierdził: Byłem wtajemniczony od całkiem długiego czasu. To nie jest projekt, który można zrealizować w szybkim tempie. Po raz pierwszy usłyszałem coś o nim prawie roku temu. Jakoś tak.

Sebastian Vettel stwierdził, że kierowcy Mercedesa mogą mieć problem z obsługą systemu, wykonując ciągłe przyciąganie i cofanie kierownicy.

Nie ma się wrażenia, że to coś nienaturalnego i dziwacznego. Cały system pracuje w bardzo dobry sposób. Jest naprawdę solidny i nigdy nie zaskoczył nas dziwnymi sytuacjami. Gdy potrzebujesz po prostu przesuwasz kierownicę.

Przed debiutem w bolidzie mogliśmy w różny sposób symulować działanie DAS. Nie było żadnych problemów. System jest dobrze zaprojektowany i wyprodukowany. Jest łatwy w użyciu i generalnie nie sprawia żadnych problemów.