Todt: W październiku omówimy zmiany w przepisach

Prezes FIA chce w przyszłości uniknąć powtórki farsy z Grand Prix Belgii.
01.09.2110:34
Mateusz Szymkiewicz
583wyświetlenia
Embed from Getty Images

Prezes FIA - Jean Todt, potwierdził, że w październiku dojdzie do omówienia zmian w przepisach, które w przyszłości zapobiegną farsie z Grand Prix Belgii.

Niedzielny wyścig na Spa-Francorchamps liczył zaledwie dwa okrążenia, które pokonano za samochodem bezpieczeństwa. Deszczowe warunki pogodowe zdaniem sędziów uniemożliwiły przeprowadzenie normalnej rywalizacji.

Wielkie kontrowersje wzbudził fakt, iż po przerwaniu wyścigu zapadła decyzja o przyznaniu połowy punktów, a także o zorganizowaniu ceremonii na podium. Wydarzenia z Grand Prix Belgii określane są jako farsa i Jean Todt deklaruje, że wkrótce zostanie omówiona propozycja zmian w przepisach, by w przyszłości uniknąć powtórki.

FIA wspólnie z Formułą 1 oraz zespołami ostrożnie przyjrzą się regulaminowi, by zrozumieć czego możemy się nauczyć i co należy poprawić w przyszłości. Wnioski zostaną uwzględnione podczas kolejnego spotkania Komisji F1 zaplanowanego na 5 października - brzmi oświadczenie prezesa Federacji.

Todt dodał, że FIA zrobiła wszystko co w swojej mocy, by rozegrać wyścig o Grand Prix Belgii. Tegoroczna edycja postawiła przed nami niezwykłe wyzwania. Okna pogodowe zapowiadane przez radary nie wystąpiły w trakcie dnia. Chwilowa poprawa warunków, która wystąpiła na dalszym etapie, pozwoliła na zorganizowanie startu, jednakże wkrótce doszło do wzmożenia opadów.

Ze względu na słabą widoczność spowodowaną odprowadzaniem wody przez samochody, nie byliśmy w stanie zorganizować pełnego wyścigu. Kierowcy, porządkowi oraz kibice wymagają bezpiecznych warunków. Szczególnie poświęcenie fanów na trybunach jest doceniane przez wszystkie strony. Sędziowie opierając się o Międzynarodowy Kodeks Sportowy zatrzymali wyścig, by zyskać na czasie i dać kibicom szansę na zobaczenie Formuły 1. Mimo usilnych starań, rywalizacja nie mogła ruszyć po okrążeniach za samochodem bezpieczeństwa. Wszystkie procedury zostały przez nas prawidłowo zastosowane.