Vesti wygrywa na Monzy i zmniejsza stratę do Pourchaire'a

Duńczyk pewnie utrzymał za sobą Victora Martinsa i Richarda Verschoora
02.09.2315:06
Jakub Ziółkowski
1067wyświetlenia


Frederik Vesti wygrał sobotni sprint Formuły 2 na torze Monza. Pomimo ogromnego nacisku ze strony Victora Martinsa, Duńczyk wygrał piąty wyścig w sezonie.

Formuła 2 wchodzi w decydujący etap sezonu 2023. Przedostatni sprint roku rozpoczął się pod bezchmurnym niebem. Startujący z pierwszego pola Ralph Boschung od razu znalazł się pod naciskiem ze strony Verschoora i Vestiego. Szwajcar spanikował i zablokował opony na dojeździe do pierwszego zakrętu. Boschung musiał ściąć pierwszy zakręt, powracając na tor na czwartym miejscu.

Verschoor i Vesti walczyli o prowadzenie do drugiej szykany, gdzie Duńczyk wskoczył na pierwsze miejsce. W pierwszym zakręcie doszło do kolizji z udziałem Theo Pourchaire'a. Francuz zbyt późno zahamował i uderzył w Crawforda. Pomimo chaosu w szykanie, wszyscy kierowcy przejechali pierwsze okrążenie... z jednym wyjątkiem. Amaury Cordeel został uderzony przez Maloneya w Variante Ascari. Belg obrócił się i zgasił silnik, przez co na tor musiał wyjechać samochód bezpieczeństwa.

Bernd Maylander powrócił do alei serwisowej na czwartym kółku. Vesti prowadził przed Verschoorem, Mainim i Boschungiem. Po swoim błędzie w pierwszym zakręcie Szwajcar miał ogromne problemy na restarcie, przez co reszta stawki z łatwością go wyprzedzała. Po zaledwie okrążeniu Boschung był już siedemnasty.

W międzyczasie do pracy zabrali się kierowcy ART. Victor Martins awansował na czwarte miejsce kosztem Crawforda. Tuż za nim jechał drugi kierowca francuskiej ekipy, Theo Pourchaire. Na ósmym okrążeniu Martins wyprzedził Mainiego i awansował na trzecie miejsce, a Pourchaire wskoczył na piątą lokatę, spychając z niej Crawforda. Z przodu Vesti i Verschoor starali się uciec przed szybkim Martinsem. Francuz był najszybszym kierowcą na torze. Potwierdził to na 12. okrążeniu, wyprzedzając drugiego Verschoora.

Chwilę później na tor ponownie wyjechał samochód bezpieczeństwa. Roy Nissany zderzył się z Correą w drugiej szykanie. Izraelita obrócił się i nie był w stanie powrócić do wyścigu. W międzyczasie Iwasa musiał zjechać do swoich mechaników, gdzie wycofał się z problemem technicznym. Neutralizację wykorzystał Zane Maloney. Kierowca Carlina postanowił zjechać po świeże opony, spadając przy tym pod koniec stawki.

Samochód bezpieczeństwa zjechał pod koniec 15. okrążenia. Vesti świetnie przeprowadził restart, w przeciwieństwie do Martinsa. Mimo tego Francuz obronił się przed Verschoorem. Theo Pourchaire wyprzedził tymczasem czwartego Mainiego ambitnym manewrem na dojeździe do drugiej szykany. W szykanie Ascari Hauger szeroko wyjechał i wypadł na pobocze. Norweg szybko przejechał przez żwirową pułapkę i powrócił agresywnie na tor. Na szczęście kierowcy zdołali uniknąć kontaktu z samochodem MP Motorsport.

Na cztery okrążenia przed końcem wyścigu, Vesti prowadził przed Martinsem i Verschoorem. Czwarty był Pourchaire, a za nim Maini, Crawford, Hadjar, Bearman, Leclerc i Stanek. Klasyfikacja ta utrzymała się do końca wyścigu. W końcówce wyścigu Hadjar wyprzedził Crawforda w walce o szóste miejsce. Francuz miał jednak karę czasową, którą sędziowie wręczyli mu podczas wyścigu.

Vesti odniósł tymczasem ważne zwycięstwo w przedostatnim sprincie sezonu. Duńczyk dojechał do mety przed Martinsem i Verschoorem. Główny rywal Vestiego, Theo Pourchaire, był czwarty, Kush Maini — piąty. Szósty do mety dojechał Hadjar, jednak kara zepchnęła go poza pierwszą dziesiątkę. Hadjar nie był jedynym ukaranym kierowcą. Jego kolega z zespołu, Jak Crawford również otrzymał podobną karę i spadł poza punkty. Szósty tym samym wyścig zakończył Bearman, a ostatnie punktowane pozycje zajęli Leclerc i Stanek.