George Russell dołączy do Mercedesa od sezonu 2022

Brytyjczyk zastąpi Valtteriego Bottasa przechodzącego do Alfy Romeo.
07.09.2111:00
Mateusz Szymkiewicz
3633wyświetlenia


Mercedes oficjalnie potwierdził zakontraktowanie George'a Russella w roli kierowcy wyścigowego. Brytyjczyk zastąpi w kolejnym sezonie Valtteriego Bottasa.

Russell jest związany z niemieckim producentem od 2017 roku, zostając członkiem jego juniorskiego programu. W tym czasie kierowca zdobył mistrzowskie tytuły w GP3 Series oraz Formule 2, natomiast w sezonie 2019 doczekał się awansu do F1 z klienckim Williamsem.

W barwach stajni z Grove kierowca urodzony w King's Lynn od razu stał się jedną z największych sensacji. Podczas trzech sezonów startów Russell ani razu nie przegrał kwalifikacji z zespołowymi partnerami, natomiast jego najlepszym wynikiem jest drugie miejsce z tegorocznej edycji Grand Prix Belgii.

W międzyczasie Russell zasiadł za kierownicą samochodu Mercedesa w Grand Prix Sakhiru 2020, zastępując zakażonego koronawirusem Lewisa Hamiltona. Brytyjczyk zakwalifikował się do wyścigu z drugim czasem, by po starcie objąć prowadzenie i pewnie zmierzać po wygraną. Mimo to zespół popełnił błąd podczas pit stopu, a na kolejnych okrążeniach Russell rozerwał oponę, spadając na dziewiątą lokatę.

Dobre wrażenie, które pozostawił po sobie kierowca, ostatecznie skłoniło Mercedesa do powierzenia mu stałej posady od 2022 roku. Russell przejmie bolid Valtteriego Bottasa, który dołączył do ekipy w sezonie 2017 jako następca urzędującego mistrza świata - Nico Rosberga. Fin został w poniedziałek przedstawiony jako nowy zawodnik Alfy Romeo.

Partnerem George'a Russella, który podpisał wieloletnią umowę, będzie siedmiokrotny czempion - Lewis Hamilton. 36-latek jest pewny startów w Mercedesie do końca sezonu 2023, osiągając stosowne porozumienie z zespołem przed lipcowym Grand Prix Austrii.

To dla mnie wyjątkowy dzień, w którym mam mieszane odczucia. Z jednej strony jestem szczęśliwy i zachwycony mogąc dołączyć od nowego roku do Mercedesa, co stanowi wielki krok w mojej karierze. Z drugiej strony będę musiał pożegnać się z moimi przyjaciółmi z Williamsa - powiedział George Russell. Starty dla nich były wielkim zaszczytem. Patrząc w kierunku nowego sezonu, skłamałbym gdybym powiedział, że nie czuję ekscytacji. To wielka szansa i chcę ją wykorzystać.

Nie mam jednak złudzeń jak wielkie czeka mnie wyzwanie. Valtteri zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko, regularnie osiągając dobre wyniki, zwycięstwa, pole position, a także przyczyniając się do mistrzowskich tytułów. Moim celem jest odpłacanie się za zaufanie Toto, zespołu oraz całego zarządu. Oczywiście moim nowym partnerem będzie kierowca, którego uważam za najlepszego w całej historii. Śledzę Lewisa od czasów gokartów i będę miał okazję uczyć się od niego profesjonalnej postawy człowieka oraz kierowcy wyścigowego.

Patrząc w kierunku sezonu 2022 jesteśmy szczęśliwi z potwierdzenia George'a w Mercedesie - dodał Toto Wolff, szef zespołu. Jest to zwycięzca wyścigów z każdej juniorskiej kategorii, a w Williamsie zaprezentował co może czekać Formułę 1 w przyszłości. Teraz naszym wyzwaniem jest zapewnienie mu warunków do nauki w środowisku obok Lewisa, który jest najlepszym kierowcą w całej historii F1. Jestem przekonany, że ich relacja będzie się rozwijała. Teraz musimy pozostać skoncentrowani na pozostałych dziewięciu wyścigach tego sezonu i walce o mistrzostwa świata.