Marko popiera dalsze starty Mazepina w Formule 1

FIA wyraziła zgodę na to, by Rosjanin pozostał w stawce jako neutralny zawodnik.
02.03.2221:51
Mateusz Szymkiewicz
1958wyświetlenia
Embed from Getty Images

Zdaniem Helmuta Marko, FIA podjęła dobrą decyzję umożliwiając Nikicie Mazepinowi dalsze starty w Formule 1.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę, państwo jest stopniowo odsuwane od światowego sportu. Rosyjskie kluby piłkarskie oraz drużyna narodowa zostały już wykluczone z międzynarodowych rozgrywek, natomiast sportowcy są odsuwani od rywalizacji.

Wszystko to odbywa się w zgodzie z rekomendacją wydaną przez Komitet Olimpijski, do której nie dostosowała się jednak Międzynarodowa Federacja Samochodowa. Według wtorkowego komunikatu, kierowcy reprezentujący Rosję oraz Białoruś będą mogli kontynuować starty w mistrzostwach pod egidą FIA, reprezentując neutralne barwy.

Decyzja ta może okazać się kluczowa dla dalszych losów Nikity Mazepina, który ma walczyć o pozostanie w Haasie na sezon 2022. Stajnia z Kannapolis zaczęła odcinać się od rosyjskiego sponsora Uralkali i niewykluczone, że kolejnym krokiem będzie zakończenie współpracy z 23-latkiem.

Zdaniem opiekuna Red Bull Junior Team - Helmuta Marko, Mazepin powinien pozostać w stawce Formuły 1 mimo wojny w Europie wywołanej przez Rosję. Jeżeli Mazepin zdoła się utrzymać w zespole bez finansowego wsparcia Uralkali, wówczas nie widzę potrzeby wykluczania go z racji obywatelstwa. Miedwiediew nie został odsunięty od światowego tenisa. Problemem są fundusze pochodzące z Rosji - powiedział 78-latek.

Według ustaleń Auto Motor und Sport, Dmitrij Mazepin sprzedał już swoje udziały w zespole HitechGP, który konkuruje na torach Formuły 2. Z kolei Bild zwraca uwagę, że syn oligarchy może mieć problem z utrzymaniem się w Haasie również z powodu kolejnych sankcji, które utrudnią podróżowanie obywatelom Rosji.