McLaren potwierdza zakontraktowanie Piastriego na sezon 2023

Komisja FIA ds. sporów kontraktowych uznała, że 21-latek nie jest związany z Alpine.
02.09.2215:56
Mateusz Szymkiewicz
2692wyświetlenia
Embed from Getty Images

Zespół McLaren potwierdził zakontraktowanie Oscara Piastriego na sezon 2023. Aktualny mistrz Formuły 2 przejmie posadę zwolnioną przez Daniela Ricciardo i wbrew wcześniejszym informacjom nie zastąpi Fernando Alonso w Alpine.

21-latek tuż po rozpoczęciu letniej przerwy został ogłoszony jako kierowca francuskiej stajni. Mimo to krótko po komunikacie Piastri wystosował oświadczenie, w którym zdementował podpisanie jakiegokolwiek kontraktu z Alpine, podkreślając, że nie będzie reprezentował barw ekipy w sezonie 2023.

Wkrótce stało się jasne, iż Australijczyk posiada umowę z McLarenem i konieczna będzie interwencja Komisji FIA ds. sporów kontraktowych. Jak potwierdzono w trakcie weekendu na torze Zandvoort, ekipa Alpine nie ma żadnych praw do Piastriego, co daje mu możliwość zmiany ekipy.

Z komunikatu Federacji dowiadujemy się, iż Piastri podpisał kontrakt z McLarenem 4 lipca i obejmuje on starty do 2024 roku. Z kolei stajnia z Woking w swoim oświadczeniu określiła porozumienie z Australijczykiem jako wieloletnie.

Jestem niesamowicie podekscytowany perspektywą debiutu w Formule 1 z tak prestiżowym zespołem jak McLaren - powiedział Oscar Piastri. Jestem bardzo wdzięczny za podarowaną mi szansę. Zespół ma już długą tradycję promowania młodych talentów i nie mogę się doczekać współpracy z Lando Norrisem. Zamierzamy wprowadzić zespół do ścisłej czołówki. Pozostaję skoncentrowany na przygotowaniach do sezonu 2023 i rozpoczęciu kariery w F1 w barwach papaya.

Oscar jest jednym z największych talentów z juniorskich serii, który wchodzi do Formuły 1. Jesteśmy zachwyceni witając go w zespole na sezon 2023 - dodał Zak Brown, dyrektor McLaren Racing. Zwycięstwa jako debiutant w F3 i F2 rok po roku to niesamowite osiągnięcia i potwierdzają jego talent. Z Oscarem oraz Lando mamy młody i ekscytujący oraz perspektywiczny skład kierowców, który pozwoli nam na realizację ambicji. Nie możemy się doczekać, aż zobaczymy Oscara w naszym zespole.

Alpine w swoim oświadczeniu przekazało, iż w pełni akceptuje decyzję Komisji FIA i zapowiada potwierdzenie nowego składu na sezon 2023 już w najbliższym czasie.