Hamilton: F1 wprowadziła mnóstwo zmian, by spowolnić Mercedesa

Brytyjczyk został zapytany o to, czy FIA powinna zareagować na dominację Red Bulla.
06.09.2311:07
Nataniel Piórkowski
1848wyświetlenia
Embed from Getty Images

Lewis Hamilton podkreśla, że Formuła 1 wprowadziła wiele zmian, aby poprawić widowisko w czasach dominacji Mercedesa.

Mercedes rozdawał karty w sporcie od 2014 roku, gdy wprowadzone zostały turbodoładowane, hybrydowe jednostki napędowe. Kres doskonałej passy stajni z Brackley wyznaczył sezon 2022.

W tym okresie FIA wprowadzała różne modyfikacje przepisów, które w dużej mierze negatywnie wpływały na bolidy napędzane silnikami Mercedesa - zarządzono między innymi zakaz stosowania trybów kwalifikacyjnych.

Z kolei gdy Srebrne Strzały zadebiutowały z systemem DAS, został on niemal natychmiast zakazany w perspektywie kolejnego sezonu.

Teraz, gdy Red Bull wygrał 24 z 25 ostatnich wyścigów F1, Hamilton został zapytany o to, czy organy regulacyjne sportu powinny rozważyć zarządzenie zmian, które zredukowałyby przewagę stajni z Milton Keynes.

Nie wiem, czy pojawiły się w tej sprawie jakiekolwiek propozycje. Nic o tym nie słyszałem. Pamiętam jednak, że na przestrzeni ostatnich lat sami doświadczyliśmy wielu zmian, które wprowadzono, aby spowolnić Mercedesa. Uważam, że działo się to z korzyścią dla sportu.

Gdy spojrzysz na sezon 2021, nasze tempo kwalifikacyjne było znakomite… Mówię o 2020 lub 2021 roku - nie pamiętam już teraz dokładnie.

Wprowadzenie zakazu stosowania trybu kwalifikacyjnego zbliżyło nas w czasówce do innych zespołów. Z jednej strony nasi inżynierowie wykonali fantastyczną robotę i zasłużyli na ten sukces, ale jako fan wyścigów myślę, że chcielibyśmy oglądać znacznie mniejsze różnice w stawce.

Embed from Getty Images

Siedmiokrotny mistrz świata ma nadzieję, że zwycięska passa Red Bulla nie będzie trwała do 2026 roku, gdy w życie wejdą kolejne znaczące zmiany w regulaminach.

Inne zespoły wciąż mają trochę pracy do wykonania. Wszyscy mają jednak ograniczony limit. Niektóre ekipy nie mają takich samych zasobów, jak inne - czy to tunel aerodynamiczny, czy różne rzeczy znajdujące się w fabryce. Niektórzy mieli mnóstwo pieniędzy, zainwestowali je dawno, dawno temu, a teraz nie są w stanie nadrobić zaległości.

Zawsze jest coś do zrobienia, ale sądzę, że sport wykonał świetną pracę i mam nadzieję, że w przyszłości fani nie zobaczą już, jak Mercedes, Ferrari lub jakikolwiek inny team dominuje przez 10 lat. Nie jest to naszym interesie - czy to kierowców, kibiców, czy w końcu samych zespołów. Wszyscy chcemy zaciętej rywalizacji i mam nadzieję, że będzie pod tym względem coraz lepiej.