Guenther Steiner odszedł z teamu Haasa

Włoch kierował projektem od 2014 roku.
10.01.2418:00
Nataniel Piórkowski
2956wyświetlenia


Guenther Steiner nie jest już szefem teamu Haasa. Na stanowisko został mianowany Ayao Komatsu.

Informacja o odejściu Steinera z amerykańskiej ekipy została ogłoszona w środę nad ranem czasu amerykańskiego. Wcześniej w mediach pojawiły się doniesienia o rezygnacji Simone Resty z funkcji dyrektora technicznego.

Steiner był jednym z filarów projektu Gene'a Haasa w Formule 1. Włoch został formalnie mianowany szefem stajni w kwietniu 2014 roku i odpowiadał za proces przygotowań do jej debiutu w serii Grand Prix, który nastąpił dwa lata później.

Dziewiczy sezon stajni z Kannapolis okazał się sukcesem - zespół zdobył 29 punktów i zakończył mistrzostwa przed takimi ekipami jak Renault, Sauber i MRT.

Najlepszym rokiem dla szefowanego przez Steinera Haasa był 2018, gdy dzięki Romainowi Grosjeanowi i Kevinowi Magnussenowi team wywalczył piątą lokatę w klasyfikacji generalnej z 93 punktami.

Haas wpadł w kryzys w 2020 roku a w 2021 nie zdobył ani jednego punktu. Na początku sezonu 2022, po agresji Rosji na Ukrainę, ekipa zdecydowała się na zerwanie współpracy z firmą Uralkali oraz Nikitą Mazepinem. Decyzja ta negatywnie wpłynęła na budżet teamu, jednak ten powrócił do punktowania, kończąc kampanię z dorobkiem 37 oczek.

Ubiegłoroczne mistrzostwa okazały się dla ekipy kolejnym, ciężkim okresem. Konstrukcja VF-23 nie zapewniała konkurencyjnego tempa wyścigowego, przez co kierowcy trwonili szanse na walkę o punktowane pozycje. Wprowadzenie poprawek technicznych było długo odkładane w czasie, a gdy te trafiły do bolidów w Austin, okazały się rozczarowaniem. Haas finiszował sezon na ostatniej, dziesiątej pozycji.Steiner zadebiutował w Formule 1 w 2001 roku, jako szef Jaguar Racing, jednak już w 2002 roku odszedł z zespołu, przyjmując ofertę zostania dyrektorem technicznym dywizji Opel Performance.

Włoch postanowił powrócić do serii Grand Prix pod koniec 2004 roku, po przejęciu Jaguara przez Red Bulla i kierował działem technicznym zespołu do czasu zatrudnienia Adriana Neweya. Następnie przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie do 2008 roku pracował na rzecz ekipy austriackiego koncernu w NASCAR.

Gene Haas powiedział: Chciałbym podziękować Guentherowi Steinerowi za jego ciężką pracę na przestrzeni ostatniej dekady i życzyć mu wszystkiego dobrego w przyszłości. Idąc naprzód stało się dla nas jasne, że musimy poprawić nasze wyniki na torze. Mianując Ayao Komatsu na szefa zespołu, stawiamy inżynierię w centrum struktury zarządzającej.

W komunikacie prasowym Haasa nie znalazła się wypowiedź Steinera.