Unia Europejska analizuje kampanie Mission Winnow i BAT w Formule 1

Jeśli kontrola wykaże nieprawidłowości, sprawą zajmie się Komisja Europejska.
13.02.1913:32
Nataniel Piórkowski
3091wyświetlenia


Departament zdrowia, bezpieczeństwa żywności i energii Unii Europejskiej bada kampanie marketingowe prowadzone przez koncerny tytoniowe w Formule 1.

Jesienią ubiegłego roku Ferrari i Philip Morris International zainaugurowały projekt Mission Winnow, którego celem jest oferowanie zdrowszych rozwiązań dla osób palących. Od tego sezonu oficjalna nazwa zespołu zgłoszonego do mistrzostw świata została mieniona na Scuderia Ferrari Mission Winnow.

W poniedziałek McLaren poinformował z kolei, iż podpisał umowę sponsorską z koncernem British American Tobacco, który także zamierza promować swe produkty o potencjalnie zmniejszonym ryzyku w ramach kampanii "A Better Tomorrow" i "Transforming Tobacco".

Dyrektywa Unii Europejskiej z 2003 roku zabrania wszelkich form sponsoringu ze strony marek wyrobów tytoniowych na terenie państw członkowskich. W 2014 roku dyrektywa została zaktualizowana w taki sposób, aby obejmowała również e-papierosy oraz inne formy konsumpcji tytoniu.

W oświadczeniu dla redakcji RaceFans, rzeczniczka projektów UE z zakresu zdrowia, bezpieczeństwa żywności i energii - Anca Padurara, stwierdziła: Komisja śledzi wypełnianie zakazów sponsorowania i reklamy przewidzianych w stosownej dyrektywie na temat wyrobów tytoniowych, także w kontekście F1. Niedawno Komisja została poinformowana o ostatnich inicjatywach firm z branży tytoniowej. Będą one wymagać dokładniejszej analizy, po której w razie potrzeby zostaną podjęte działania.

PMI i BAT zapewniają, że ich kampanie są zgodne z obowiązującymi przepisami.

KOMENTARZE

9
ymru
13.02.2019 07:03
@the flying finn Pewnie masz rację, ja zresztą pisałem o tytoniu w kontekście Unii, a o chmielu wspomniałem tylko, że też zniknął. Nie miało to w zasadzie związku, tak mi się tylko przypomniało
sneer
13.02.2019 04:05
Tak, a kartel w F1 tolerują.
the flying finn
13.02.2019 02:39
@ymru a dobra wypowiem sie, jak wywalą to wywalą :-P Też lubiłem ten widok chmielu i pamiętam go jeszcze. Ale w tej branży raczej regulacje UE nie mają nic do tego. Tutaj instrument raczej sprzyja czyli nikt nie zamierza go ograniczać, tak mi się wydaje. Ja myślę że to akurat reguluje rynek. Chyba korzystamy z chmielu uprawianego w innych szerokościach geograficznych. Sam preferuję piwko z goldingiem albo pilzeńskimi chmielami ;-) Ponadto - przeważająca część rynku to koncerny piwne. Mam 100% pewności, że koncern X czy Y mając swoje standardy wykorzystuje swój surowiec, albo "swój" tzn. dostarczany stale, sprawdzony, z wyprzedzeniem kontraktowany. Trochę się ta nasza gospodarka zmieniła. Ale dobrego piwa nie brakuje. Pozdrawiam
ymru
13.02.2019 02:18
Zgodzę się z przedmówcą (przedpiszcą?) Mieszkam w regionie bardziej rolniczym niźli przemysłowym i jeżdżę do pracy codziennie 20km mijając wioski i pola i od kilku ładnych lat nie widuję tytoniu na polach. A kiedyś był na co trzecim polu. Wniosek jest taki, że się nie opłaca uprawiać, skoro nikt już tego nie robi w okolicy. Szkoda tylko, że zniknął też chmiel, którego było podobnie sporo, co oznacza, że pijemy piwo z importowanego chmielu zamiast z własnego. Smutne.
the flying finn
13.02.2019 02:01
@W Dopłaty bezpośrednie do upraw tytoniu na terenie UE są ustalane / naliczane do 1 kg surowca. Aktualnie to jest kilka zł na 1 kg tytoniu. Stawka raczej zniechęca do upraw. Dopłaty bezpośrednie to instrument polityki tzw. rolnej. Efekt? W XXI w. produkcja tytoniu na terenie UE skurczyła się o połowę... Akurat jeśli chodzi o działania UE względem upraw tytoniu to jest to polityka bardzo konsekwentna. Nie wspierają tej produkcji. Ale mamy wolny handel i wolny przepływ. Nikt koncernowi na terenie UE nie zabroni kupić surowca. A że tańszy jest z państw trzecich (brutto z cłem) to już inna para kaloszy...
Sar trek
13.02.2019 01:58
Teraz Malrboro i British American Tobacco mają dodatkową reklamę zapewnioną przez UE
W
13.02.2019 01:24
Dzielna UE. To ile wynoszą rocznie dopłaty do upraw tytoniu na terenie UE? :-D
dulk
13.02.2019 01:10
te firmy to ponoć krzaki wyłacznie ze stronami internetowymi na których na dodatek nic się nie dzieje w sumie co oni chcą reklamować to wygląda jak przekręt by wyprowadzić kasę z firmy
teambuktu
13.02.2019 12:41
BAT i PMI chcą zadbać o nasze zdrowie a ci się czepiajo...