Scuderia AlphaTauri przedstawiła bolid na sezon 2022

Zespół zaprezentował AT03 w formie komputerowych wizualizacji.
14.02.2212:04
Nataniel Piórkowski
3791wyświetlenia


Scuderia AlphaTauri zaprezentowała konstrukcję AT03 na sezon 2022.

Od tego roku Formuła 1 wprowadziła zupełnie nowe przepisy techniczne, które mają za zadanie umożliwić kierowcom bliższą i bardziej zaciętą walkę o pozycje na torze.

Ich istotnym elementem jest powrót do stosowania efektu przypowierzchniowego, który pozwala zredukować ilość tak zwanego brudnego powietrza, jednocześnie nie wpływając istotnie na ogólne osiągi bolidu.

Co zrozumiałe widać to w projekcie AT03 - nadwozie jest znacznie czystsze, pozbawione dodatkowych elementów aerodynamicznych. Skomplikowane deflektory zastąpiły podwyższone wloty powietrza pod podłogę. Nos bolidu opada w kierunku przedniego skrzydła, składającego się z czterech elementów.

Trzeba jednak podkreślić, że zespół nie zdecydował się na przedstawienie realnego bolidu, a jedynie komputerowych wizualizacji, pozbawionych znaczących detali technicznych. Prawdziwą konstrukcję ujrzymy dopiero podczas pierwszej tury zimowych testów w Barcelonie.

Pod względem wizualnym nie doszło do żadnych znaczących zmian. Zespół będzie nadal korzystał z biało-granatowego, odświeżonego w formie malowania, promując markę odzieżową Red Bulla. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku RBR, także AlphaTauri umieściła po bokach osłony silnika logotypy HRC, podkreślając ciągłe związki z Hondą.

Ten sezon to wielka niewiadoma, ponieważ wszystko jest nowe - powiedział szef AlphaTauri, Franz Tost. Nie mamy żadnych punktów odniesienia, nie wiemy co przygotowują nasi rywale. Ufam jednak naszym inżynierom. Muszą przygotować dwa dobre bolidy.

AT01 był udanym projektem, AT02 okazał się kolejnym krokiem naprzód. Czemu więc nasi ludzie nie byliby w stanie potwierdzić tego trendu z AT03, nawet jeśli jest to zupełnie nowa konstrukcja? - dodawał.

Pod względem technicznym istnieją różne filozofie. Mam tylko nadzieję, że pójdziemy we właściwym kierunku. Do czego nas to doprowadzi? Tego nie wiem, ale ufam naszemu zespołowi. Nasz departament aerodynamiczny wykonuje bardzo dobrą robotę i dlatego uważam, że idziemy we właściwą stronę.