Alonso wróci do startów w F1 jako kierowca Renault

Francuski producent potwierdził, że 38-latek zastąpi Ricciardo od 2021 roku.
08.07.2013:01
Mateusz Szymkiewicz
3542wyświetlenia
Embed from Getty Images

Fernando Alonso po dwuletniej przerwie powróci do startów w Formule 1, wiążąc się kontraktem z zespołem Renault ważnym od 2021 roku.

Potwierdzenie odejścia Sebastiana Vettela z Ferrari po sezonie 2020 uruchomiło tegoroczny rynek kierowców. Carlos Sainz został potwierdzony jako następca Niemca w stajni z Maranello, zwolnioną posadę w McLarenie przejmie Daniel Ricciardo, natomiast wakat po Australijczyku w Renault uzupełni Fernando Alonso.

Hiszpan opuścił Formułę 1 po sezonie 2018 jako kierowca McLarena. 38-latek rozczarowany formą zespołu podczas czteroletniego okresu startów, zdecydował się na odejście nie mając lepszych opcji na rynku. Jak potwierdzono, po dwóch latach spędzonych na rywalizacji w Długodystansowych Mistrzostwach Świata, Indianapolis 500 oraz Rajdzie Dakar, Alonso po raz kolejny pojawi się na starcie wyścigów Formuły 1.

Kierowca podpisał dwuletni kontrakt z Renault, który wejdzie w życie od 2021 roku. Dla Alonso będzie to trzecie podejście do startów dla francuskiego producenta. Hiszpan reprezentował jego barwy w latach 2003-2006 oraz 2008-2009. W tym czasie Alonso święcił największe sukcesy w swojej karierze, sięgając po dwa mistrzostwa świata w sezonach 2005 i 2006. Ponadto za kierownicą bolidów Renault odniósł siedemnaście zwycięstw oraz zdobył szesnaście pole position.

Renault jest moją rodziną, a moje najmilsze wspomnienia z Formuły 1 to dwa mistrzostwa świata. Teraz jednak patrzę przed siebie - powiedział Fernando Alonso, nowy kierowca Renault. To wielkie źródło dumy i z wielkimi emocjami wracam do zespołu, który dał mi szansę rozpocząć karierę, a teraz umożliwia mi powrót na najwyższy poziom. Moje zasady oraz ambicje są zgodne z projektem. Postępy poczynione zimą uwiarygadniają postawione cele na sezon 2022 i podzielę się swoim doświadczeniem z każdym inżynierem, mechanikiem oraz kolegami z zespołu. Ekipa chce jak najszybciej wrócić na podium, podobnie jak ja.

Podpisanie kontraktu z Fernando Alonso jest częścią planu Grupy Renault, która kontynuuje swoje zaangażowanie w Formułę 1 i chce wrócić na szczyt stawki - dodał Cyril Abiteboul, szef zespołu Renault. Jego obecność w zespole będzie ogromnym atutem pod względem sportowym, ale także dla całej marki. Siła więzi między nim, zespołem i kibicami sprawiła, że stał się dla nas naturalnym wyborem. Oprócz sukcesów z przeszłości, jest to odważny wybór, a także projekt na przyszłość. Jego doświadczenie oraz determinacja pozwolą nam czerpać z siebie to co najlepsze, aby dojść do doskonałości wymaganej przez współczesną Formułę 1. Jego obecność wprowadzi również kulturę wyścigów oraz wygrywania. Wspólnie z Estebanem jego misją będzie pomoc Renault w przygotowaniach do sezonu 2022 w najlepszych możliwie warunkach.

Zespołowym partnerem Fernando Alonso będzie Esteban Ocon, który wracając do startów w Formule 1 w 2020 roku związał się z Renault dwuletnią umową.