FIA opublikowała szczegóły zmian w przepisach Formuły 1

Federacja ogłosiła konkretne limity oraz zmiany w procedurach.
20.06.2011:48
Nataniel Piórkowski
1867wyświetlenia


FIA opublikowała szczegóły zmian wprowadzonych w przepisach Formuły 1 w związku z powrotem do rywalizacji podczas pandemii COVID-19.

Ceremonia dekoracji

FIA nie opublikowała w tym zakresie żadnych konkretnych przepisów. Zaznaczono jednak, że w przypadku zamkniętych wyścigów procedura ceremonii dekoracji będzie określana w informacjach wydawanych przed rozpoczęciem Grand Prix przez dyrektora wyścigu.

W przypadku wyścigów otwartych dla kibiców ceremonia dekoracji będzie odbywała się według standardowych procedur. W najbliższej przyszłości nie należy się jednak spodziewać powrotu fanów na trybuny.

Limit osób na polach startowych

Na pola startowe będzie mogło wejść maksymalnie 40 pracowników jednego zespołu - połowa z maksymalnej liczby osób, dopuszczonych do pracy na torze.

Ze względu na rezygnację z oficjalnych ceremonii aleja serwisowa będzie zamykana na 20 minut przed startem wyścigu a nie jak miało to miejsce dotychczas na 30 minut.

Opony będą musiały być założone do bolidów nie później niż na 5 minut przed startem wyścigu (zasada ta dotyczy także wznowienia zmagań po okresie czerwonej flagi). Wtedy też personel zespołów będzie musiał zacząć opuszczać pola startowe z wózkami z wyposażeniem. Po wyświetleniu sygnału 3 minut do startu wyścigu na polach startowych nie może znajdować się więcej niż 16 pracowników danego zespołu. Będą oni musieli opuścić je najpóźniej 15 sekund przed godziną rozpoczęcia rywalizacji.

Godzina policyjna

Ze względu na konieczność zachowania dystansu społecznego w czwartki i piątki okres zakazu prac nad bolidami zostanie skrócony do ośmiu godzin. Dzięki temu zespoły zyskają dodatkową godzinę na przygotowanie konstrukcji do najważniejszych sesji wyścigowego weekendu.



Ogumienie

Zawieszono stosowanie przepisów określających z jakim wyprzedzeniem Pirelli powinno informować o wyznaczeniu mieszanek na poszczególne wyścigi (9 tygodni w przypadku Grand Prix w Europie i 15 tygodni dla pozostałych eliminacji). Teraz informacje o nominowanych mieszankach powinny zostać podane do wiadomości nie mniej niż dwa tygodnie przed Grand Prix, chyba że FIA określi inaczej za porozumieniem z dostawcą.

Co ważne wszyscy kierowcy będą dysponować taką samą alokacją ogumienia. W standardowym przydziale znajdą się dwa zestawy twardych opon, trzy pośrednich i osiem miękkich.

Przepis dotyczący obowiązkowych jazd na eksperymentalnych oponach Pirelli został zmodyfikowany. Zamiast ostatnich 30 minut drugiego treningu będzie to pierwszych 30 minut FP2.

Praca sędziów

Jeśli opcje podróży będą ograniczone, sędziowie otrzymają możliwość pracy zdalnej.

Rozwój bolidów

Zespoły otrzymały szansę pracy nad projektami na sezon 2022, ale wyłącznie w obszarze udoskonalania układów hamulcowych. Wszelkie pozostałe prace związane z pakietami aerodynamicznymi będą mogły ruszyć dopiero 1 stycznia 2021 roku.