Renault oprotestowało bolidy Racing Point

Spór dotyczy projektu bolidu RP20, który jest wyraźnie wzorowany na Mercedesie W10.
12.07.2019:15
Nataniel Piórkowski
4129wyświetlenia


Renault oprotestowało oba bolidy Racing Point po wyścigu o Grand Prix Styrii.

Reprezentanci teamu z Silverstone zostali wezwani do złożenia wyjaśnień sędziom FIA. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19:20.

W uzasadnieniu protestu Renault powołało się na potencjalne złamanie artykułu 2.1 oraz 3.2, załącznika numer sześć, paragraf 1, 2(a) oraz 2(c) Regulaminu Sportowego F1.

Wspomniane wyżej regulacje mówią o tym, że w odniesieniu do części z listy (elementów bolidu, co do których zespół musi posiadać prawa własności intelektualnej) uczestnik mistrzostw będzie używał tylko tych części, które zostały przez niego zaprojektowane.

Każdy team musi zachować wyłączne prawdo do korzystania z części z listy tak długo, jak rywalizuje w Formule 1.

W przypadku skorzystania z zewnętrznych źródeł projektu, podmiot go udostępniający nie może być rywalem lub podmiotem który bezpośrednio lub pośrednio projektuje takie części na dowolnego rywala.

Renault zarzuca więc Racing Point, iż nie posiada prawa własności intelektualnej do części bolidu RP20, które są zaprojektowane w oparciu o ubiegłoroczną konstrukcję Mercedesa W10.

Zarzuty w tej sprawie pojawiają się nieustannie od zimowych testów, jednak dopiero teraz stajnia z Enstone zdecydowała się na złożenie formalnego protestu.