Villeneuve: Spodziewam się, że Mercedes będzie wygrywał w 2022 roku

Kanadyjczyk uważa, że przy obecnej formule silnikowej nowe bolidy niewiele zmienią.
21.09.2009:58
Mateusz Szymkiewicz
1010wyświetlenia
Embed from Getty Images

Jacques Villeneuve uważa, że mimo zmiany przepisów na sezon 2022, Mercedes nadal będzie najlepszym zespołem w stawce.

Federacja zaplanowała na 2022 rok rewolucję techniczną, która ma wyrównać poziom zespołów i pozwolić reprezentantom środka stawki na częstsze sukcesy. Ponadto wprowadzono limity budżetowe, co w szczególności uderzy w czołowe ekipy jak Mercedes czy Ferrari.

Zdaniem mistrza świata z sezonu 1997, mimo rywalizacji w nowych realiach, Mercedes utrzyma przewagę nad resztą dzięki swojej jednostce napędowej. Tak długo jak Formuła 1 pozostanie przy technologii hybrydowej, dla innych zbliżenie się do Mercedesa będzie praktycznie niemożliwe. Nowe przepisy nie są po to, by ich zatrzymać, tylko po to, by dać inżynierom większą swobodę - powiedział Jacques Villeneuve.

Aktualne jednostki mają pozostać w użyciu do 2026 roku i jak przyznał Nikolas Tombazis z FIA, pilnowanie ich legalności jest wielkim wyzwaniem dla Federacji. Niestety, ale nie jest już tak łatwo jak w czasach V8. Problem polega na tym, że te silniki mogą być w pełni legalne, ale można nimi zarządzać w sposób nielegalny. Myślimy już o zasadach na 2026 rok, kiedy to będziemy chcieli wykonać kolejny wielki krok ku zielonej technologii oraz zrównoważonemu rozwojowi. Chcemy także uprościć proces monitorowania, by ułatwić sobie życie.