Formuła 3: Vesti zwycięzcą ekscytującego wyścigu na Red Bull Ringu

Dla Duńczyka jest to pierwsze zwycięstwo w tym sezonie.
04.07.2112:02
Jakub Ziółkowski
1243wyświetlenia
Embed from Getty Images

Frederik Vesti wygrał trzeci, ekscytujący wyścig Formuły 3 na Red Bull Ringu. Podium uzupełnili Dennis Hauger i Olli Caldwell.

Caio Collet miał olbrzymie problemy ze startem z czwartego pola i błyskawicznie spadł na ostatnie miejsce. Na szczęście wszyscy kierowcy ominęli stojący bolid MP Motorsport. Startujący z pole position Dennis Hauger utrzymał prowadzenie przed Vestim, lecz Norweg musiał bronić się jeszcze przed atakami Duńczyka na dojeździe do szóstego zakrętu. Pomimo chaosu na starcie, wszyscy kierowcy bezpiecznie przejechali pierwsze okrążenie. Trzeci po starcie był Aleksandr Smoljar, a blisko za nim jechali Clement Novalak i Jak Crawford.

Vesti utrzymywał tempo Haugera i postanowił zaatakować Norwega na czwartym okrążeniu. Na dojeździe do trzeciego zakrętu Duńczyk spróbował szczęścia po zewnętrznej, jednak Hauger umiejętnie obronił prowadzenie. Na kolejnym kółku Vesti powtórzył swój manewr i objął prowadzenie na dojeździe do czwartego zakrętu.

Pierwsza dziesiątka w dalszym ciągu jechała podobnym tempem. Na szóstym okrążeniu, Arthur Leclerc wykonał imponujący manewr i wyprzedził Jacka Doohana po zewnętrznej szóstego zakrętu. Chwilę później brat Charlesa wyprzedził Victora Martinsa i wskoczył na siódmą lokatę. Tymczasem Smoljar wyprzedził Haugera i ruszył w pogoń za swoim kolegą z zespołu.

Kierowcy w pierwszej dziesiątce co chwilę wymieniali się lokatami. Jak Crawford popełnił błąd i stracił kilka pozycji na ósmym okrążeniu - Amerykanin spadł z piątego na siódme miejsce. Do pracy zabrali się kierowcy Premy. Caldwell wyprzedził Novalaka i wskoczył na czwarte miejsce. Za swoim kolegą do ataku zabrał się Leclerc. Po fantastycznej walce i delikatnym kontakcie Novalak utrzymał piątą lokatę. Tymczasem Smoljar wyraźnie przyspieszył i zaczął zagrażać liderowi wyścigu, Vestiemu.

Na jedenastym okrążeniu Smoljar zaatakował Vestiego, który jednak obronił prowadzenie. Zamieszanie wykorzystał Hauger, który wykorzystał ambitny atak Rosjanina i powrócił na drugie miejsce. W połowie wyścigu, pierwsza dziesiątka w dalszym ciągu jechała gęsiego i wymieniała się miejscami. Na dwunastym okrążeniu doszło do kolizji między Villagomezem i van der Helmem, na której skutek Meksykanin stracił panowanie nad swoim bolidem.

Jadący za Novalakiem Leclerc popełnił błąd na dojeździe do pierwszego zakrętu i stracił szóstą pozycję na rzecz Martinsa. Monakijczyk postanowił zrewanżować się, jednak to nie była słuszna decyzja. Leclerc zaliczył kontakt z Martinsem, stracił panowanie nad bolidem, uderzył w barierę i będąc już jedynie pasażerem w swoim bolidzie wpadł z impetem w niczego nie spodziewającego się Novalaka. Francuz miał problemy z utrzymaniem równowagi po wyjściu z bolidu, na szczęście obyło się bez poważnej kontuzji.

Na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa. Tuż za nim jechali kolejno: Vesti, Hauger, Smoljar, Caldwell, Crawford i Doohan. Samochód bezpieczeństwa zjechał pod koniec siedemnastego okrążenia. Restart przebiegł dość spokojnie, a w stawce nie doszło do poważnych roszad. Caio Collet, który pechowo spadł na ostatnie miejsce na starcie, był już dwunasty.

Na cztery okrążenia do końca w walce o zwycięstwo liczyli się już tylko Vesti i Hauger. Tuż za nimi, w walce o ostatnie miejsce na podium, Caldwell wygrywał ze Smoljarem. Doohan i Nannini wyprzedzili Crawforda, który spadł na siódme miejsce i musiał bronić się przed Iwasą i Sargeantem. Na następnym okrążeniu Crawford uderzył w bolid Doohana i stracił swoje przednie skrzydło. Doohan w wyniku tego zdarzenia przebił oponę i zaczął spadać w głąb stawki. Ze względu na leżące na torze skrzydło z bolidu Crawforda, wyścig został zneutralizowany wirtualnym samochodem bezpieczeństwa.

Neutralizacja skończyła się na początku ostatniego okrążenia. Drugi Hauger ewidentnie zaspał i znalazł się pod presją ze strony Caldwella. Kierowcy Premy walczyli o drugie miejsce przez połowę okrążenia, jednak Norweg utrzymał swoją lokatę. Ich walka dała szansę Vestiemu na spokojny finisz. Duńczyk wygrał tym sposobem swój pierwszy wyścig w sezonie. Obok niego, na podium ustawili się Hauger i Caldwell, a punktowaną dziesiątkę uzupełnili: Smoljar, Nannini, Iwasa, Collet, Sargeant, Williams i Edgar.

Po weekendzie w Austrii Dennis Hauger zdecydowanie odskoczył swoim rywalom w klasyfikacji, powiększając swoją przewagę nad drugim kierowcą do 41 punktów. Na drugie miejsce awansował dzisiejszy zwycięzca, Vesti, który skorzystał na pechu innych pretendentów - Doohana i Martinsa. Ten pierwszy plasuje się na trzecim miejscu, dwa punkty za Duńczykiem. Martins spadł natomiast na piątą lokatę, za Olliego Caldwella.