Kary po GP Austrii

Latifi i Mazepin z karą 30 sekund, Raikkonen 20, Russell bez konsekwencji.
04.07.2119:59
Nataniel Piórkowski
2248wyświetlenia


Sędziowie Grand Prix Austrii ogłosili decyzje w sprawie jedenastu kierowców, których przypadki były analizowane po zakończeniu niedzielnego wyścigu.

Przedmiotem dochodzenia sędziów były takie incydenty jak zignorowanie podwójnych żółtych flag, spowodowanie kolizji oraz zmiana linii jazdy w trakcie walki o pozycję.

Kimi Raikkonen z karą przejazdu przez boksy
W komunikacie stwierdzono: Wyjeżdżając z piątego zakrętu Raikkonen nie pozostawił miejsca Vettelowi, co doprowadziło do kolizji, w wyniku której oba bolidy znalazły się poza torem.

Na Raikkonena nałożona została kara przejazdu przez boksy - po wyścigu zamieniona na 20 sekund. Dodatkowo mistrz świata z sezonu 2007 otrzymał dwa punkty karne (obecnie ma na koncie sześć).

George Russell uniknął konsekwencji
W przypadku Russella analizowany był przypadek domniemanej zmiany linii jazdy podczas hamowania do zakrętu numer cztery w trakcie walki z Raikkonenem.

W uzasadnieniu sędziów czytamy: Sędziowie uważają, że Russell utrzymywał kierownicę prosto i pozostawił wolną przestrzeń o szerokości jednego bolidu na wjeździe w zakręt numer cztery. Sędziowie byli usatysfakcjonowani tym, że manewr nie był niebezpieczny lub nieodpowiedzialny i zaakceptowali wyjaśnienia złożone przez kierowcę.

Nicholas Latifi i Nikita Mazepin z karami stop/go
Sergio Perez, Carlos Sainz, Charles Leclerc, Antonio Giovinazzi, Pierre Gasly i Daniel Ricciardo zostali oczyszczeni z podejrzeń o zignorowanie podwójnych żółtych flag wywieszonych na ostatnim okrążeniu wyścigu, po kolizji Raikkonena z Vettelem.

Z kolei Nicholas Latifi i Nikita Mazepin otrzymali kary stop/go - po wyścigu zamienione na 30 sekund. W przypadku obu kierowców zapisy z telemetrii potwierdziły, że nie zwolnili oni w wystarczający sposób w obszarze objętym potencjalnym zagrożeniem.

Do superlicencji Kanadyjczyka i Rosjanina dopisano ponadto po 3 punkty karne (pierwszy ma ich obecnie sześć a drugi - pięć).

W końcowej klasyfikacji doszło tylko do jednej zmiany - Latifi spadł z piętnastej na szesnastą lokatę, za Raikkonena.