Honda dokonała wymiany jednostki napędowej w bolidzie Verstappena

Holender uniknie kary, ale skorzysta z ostatniego silnika z regulaminowej puli.
01.08.2112:12
Nataniel Piórkowski
1226wyświetlenia


Honda dokonała wymiany jednostki napędowej w bolidzie Maxa Verstappena po odkryciu uszkodzeń, które powstały w wyniku wypadku z wyścigu o GP Wielkiej Brytanii.

Verstappen skorzysta z trzeciego w tym sezonie zespołu napędowego. Ponieważ pochodzi on z regulaminowej puli na sezon 2021, na Holendra nie zostanie nałożona żadna kara.

Po weekendzie na Silverstone silnik z bolidu Verstappena został przetransportowany do bazy w Sakurze w celu przeprowadzenia analizy. W piątek po treningach japoński producent wydał zgodę na dalsze korzystanie z jednostki przez lidera klasyfikacji generalnej.

Jednakże po dodatkowych kontrolach po kwalifikacjach, Honda postanowiła wymienić komponenty zespołu napędowego przed rozpoczęciem niedzielnej rywalizacji na Hungaroringu.

W oświadczeniu koncernu czytamy: Podczas kontroli po kwalifikacjach dostrzegliśmy w jednostce napędowej Maxa coś, co mogło rozwinąć się w trakcie weekendu, prawdopodobnie w następstwie kraksy z Silverstone. Z tego względu wymieniliśmy silnik na nowy o tej samej specyfikacji. Zgodnie z regulaminem Max będzie mógł wystartować do wyścigu z trzeciej pozycji, unikając kar.

Jeśli okaże się, że Honda nie będzie w stanie przywrócić uszkodzonej jednostki napędowej do pełnej sprawności, Verstappen może mieć problem z dokończeniem kampanii przy użyciu silników z regulaminowej alokacji. Po GP Węgier w kalendarzu wciąż znajduje się aż 12 eliminacji. Ewentualna kara za kolejną wymianę silnika będzie miała znaczący wpływ na walkę o tegoroczne mistrzostwo świata.