Pirelli: Najpopularniejszą strategią będzie jeden pit stop

Norris jest jedynym kierowcą z TOP10, który nie wyruszy do wyścigu na pośrednich oponach.
05.12.2111:52
Nataniel Piórkowski
522wyświetlenia


Pirelli spodziewa się, że najpopularniejszą strategią na wyścig o GP Arabii Saudyjskiej będzie jeden pit stop.

Rywalizacja o zwycięstwo w inauguracyjnym wyścigu F1 w Dżuddzie rozegrana zostanie na dystansie 50 okrążeń.

Dziewięciu kierowców z czołowej dziesiątki rozpocznie zmagania na pośredniej mieszance - wyjątkiem pod tym względem jest Lando Norris, który będzie musiał założyć do swego bolidu miękkie opony. Pozostała grupa zawodników z miejsc 11-20 będzie dysponowała dowolnością w wyborze ogumienia na pierwszy stint.

Zdaniem Pirelli preferowaną taktyką jest start na pośrednich oponach a następnie zjazd po twarde. Osiągalna jest także strategia miękkie/twarde. Zdaniem włoskiego producenta dwa pit stopy z wykorzystaniem wszystkich dostępnych mieszanek wydają się być wyraźnie wolniejszą opcją.

Szef działu sportów motorowych Pirelli, Mario Isola, tłumaczy: Pośrednie opony były w Q2 popularne pośród prawie wszystkich czołowych kierowców. Lando Norris jest jedynym z TOP10, który wystartuje do wyścigu na miękkim ogumieniu. Czymś fascynującym będzie śledzenie tego, co Lando będzie mógł osiągnąć w otoczeniu tak wielu bolidów z pośrednimi oponami.

Na papierze dwie najszybsze strategie to pośrednie/twarde lub miękkie/twarde, przy czym druga z opcji wymaga nieco bardziej ostrożnego zarządzania zużyciem. Spodziewamy się więc, że większość kierowców postawi na jeden pit stop. Jest jednak wiele nieznanych elementów, które mogą wpłynąć na taktykę zespołów.