Rossi: Alpine jest gotowe wypożyczyć Piastriego na sezon 2023

Joe Saward informuje, że jedną z opcji Australijczyka może być Haas.
18.04.2210:51
Mateusz Szymkiewicz
945wyświetlenia
Embed from Getty Images

Prezes Alpine - Laurent Rossi, deklaruje, że jest gotowy wypożyczyć Oscara Piastri do konkurencyjnego zespołu na sezon 2023.

Australijczyk ma imponujący rekord z juniorskich serii, od 2019 roku wygrywając mistrzowskie tytuły odpowiednio w Formule Renault, Formule 3 oraz Formule 2. Alpine, którego protegowanym jest 21-latek, nie było jednak w stanie zapewnić juniorowi miejsca w F1 i tegoroczny sezon spędza jako kierowca rezerwowy.

Pomimo tego sytuacja Piastriego przed sezonem 2023 jest daleka od klarownej. Ważnym kontraktem w Alpine dysponuje Esteban Ocon, a z kolei Fernando Alonso deklaruje gotowość do startów w kolejnych dwóch-trzech latach.

Dla Fernando to normalne, że nie chce angażować się w ten projekt tylko do końca tego roku - powiedział Laurent Rossi, prezes Alpine. Będąc na jego miejscu chciałbym ścigać się tak długo, jak robiłbym to na odpowiednim poziomie. Jest jednak za wcześnie, by już pozycjonować naszych kierowców wewnątrz zespołu oraz u konkurencji. Nie przykładam jeszcze do tego dużej uwagi. Zamierzamy rozwijać Oscara w naszym programie, w jego kontekście nic się nie zmieniło. Pytanie nie brzmi, czy on w ogóle pojawi się w Formule 1, tylko kiedy będzie na to gotowy. Tylko to się dla mnie liczy.

Francuz przyznał, że przy braku miejsc w zespole będzie gotowy wypożyczyć Piastriego do innej stajni, utrzymując powiązania z kierowcą. Według dziennikarza Joe Sawarda, jedną z opcji Australijczyka na sezon 2023 może być Haas, w którym cierpliwość do Micka Schumachera ma stawać się coraz mniejsza.

Jeżeli doszłoby do tego w okolicznościach, w których mógłbym zachować prawo do przywrócenia go, moglibyśmy pomyśleć o wypożyczeniu. Musicie zrozumieć, że zamierzam rozwijać Oscara. Nie chcę, by spędził wieczność siedząc w garażu. Musi być gotowy na swój dzień. Jest bardzo utalentowany i kiedyś jego szansa nadejdzie. Zasługuje na jedno z dwudziestu miejsc.

Wierzę, że ma potencjał, by zostać mistrzem świata. Musi się ku temu przygotowywać. Zawsze analizowaliśmy opcję wypożyczenia. W ubiegłym roku dostrzegaliśmy poziom osiągów Fernando. Byłoby to dziwne, gdyby w trakcie zimy utracił swoją magię. Musimy być realistami i jest kilka scenariuszów do przeanalizowania.

Z pewnością odbędziemy rozmowy z nim oraz jego menedżerem Markiem Weeberem. Chciałbym, by przyszłość Oscara nadal była związana z Alpine, kiedy wrócimy na najwyższy stopień podium. Idealnym scenariuszem byłyby jego zwycięstwa oraz mistrzostwa w naszych barwach. Będziemy chcieli to osiągnąć - powiedział Rossi.