Villeneuve: Hamilton może odejść z F1 przed końcem sezonu

Ralf Schumacher spodziewa się, że Mercedes może wkrótce postawić na Russella.
28.04.2211:41
Maciej Wróbel
3032wyświetlenia
Embed from Getty Images

Zdaniem Jacquesa Villeneuve'a, Lewis Hamilton może jeszcze w trakcie bieżącej kampanii opuścić zespół Mercedesa.

Siedmiokrotny mistrz świata notuje bardzo nieudany - jak na swoje standardy - start sezonu 2022. W trakcie czterech dotychczas rozegranych eliminacji Brytyjczyk uzbierał o 21 punktów mniej od zespołowego partnera, George'a Russella i plasuje się na siódmej pozycji w tabeli, trzy oczka za 24-latkiem.

Szczególnie nieudane dla Hamiltona było Grand Prix Emilii-Romanii, gdzie na większość dystansu utknął za Pierre'em Gaslym i finiszował dopiero na 13. miejscu. W trakcie tego wyścigu doszło nawet do zdublowania kierowcy Mercedesa przez prowadzącego Maxa Verstappena. Radości z takiego obrotu spraw nie ukrywał Jos Verstappen. Szczerze mówiąc, podobało mi się, jak Max go zdublował - powiedział 50-latek.

Ralf Schumacher twierdzi natomiast, że jeśli różnice pomiędzy Russellem a Hamiltonem się utrzymają, może wówczas dojść do zmian w hierarchii w Mercedesie. Lewis musi zastanowić się, dlaczego Russell jest aż tak dużo szybszy od niego - stwierdził Niemiec w rozmowie ze Sky Deutchland. Musi przyznać, że Russell jest w tej chwili lepszym kierowcą od niego.

Jeśli sprawy utrzymają się w ten sposób w ciągu najbliższych kilku tygodni, stanie się to ekscytujące róznież dla zespołu. Może dojść do zmian w hierarchii. Daleko mi jednak do stwierdzenia, jakoby Hamilton przegapił dobry moment na odejście. Nowe samochody wymagają jednak od kierowców zaadaptowania się, a Hamilton nie jest do tego przyzwyczajony.

W wywiadzie dla holenderskiego Formule 1 Jacques Villeneuve zastanawia się natomiast, czy Lewis Hamilton zdoła przejechać cały sezon 2022 z tak niekonkurencyjnym samochodem. Jest to pytanie, które ludzie będą zadawać - powiedział mistrz świata z 1997 roku. Tymczasem Mercedes musi się teraz nauczyć przegrywać. George Russell wykonuje dobrą robotę jako »underdog«, ale on nauczył się tego w Williamsie, podczas gdy Hamilton zawsze miał o co walczyć.

Na Imoli nie wyglądał na wystarczająco agresywnego. Zupełnie jakby nie był w stanie walczyć. Nie jest obecnie łatwo być szefem zespołu Mercedesa. Jako Toto Wolff wybrałbyś swoją megagwiazdę, gościa z plakatów i bijącego rekordy mistrza-międzynarodowego celebrytę kosztującego ogromne pieniądze? Czy może zdecydujesz się rozwijać samochód pod obiecujący talent?

Wielka gwiazda, jaką jest Lewis jest świetna, o ile wygrywasz. Jeśli tak nie jest, musisz się mierzyć z ostrą reakcją. Mistrz nie ma prawa być niekonkurencyjnym. Mieliśmy już niespodzianki w przeszłości. Zdarzało się, że mistrzowie mieli już dość - zakończył Villeneuve.

W nieco mniej dyplomatycznym tonie wypowiedział się natomiast dr Helmut Marko z Red Bulla, który stwierdził wprost, iż być może [Hamilton] powinien był zakończyć karierę pod koniec zeszłego roku.