Doohan pewnie wygrywa sprint na Hungaroringu

Tuż za Australijczykiem finiszowali Vips i Fittipaldi.
30.07.2221:32
Jakub Ziółkowski
597wyświetlenia
Embed from Getty Images

Jack Doohan wygrał sobotni sprint na torze Hungaroring. Pomimo słabego startu Australijczyk szybko powrócił na pozycję lidera i odjechał ze zwycięstwem. Podium uzupełnili Juri Vips i Enzo Fittipaldi.

Doohan nie wystartował najlepiej i stracił na starcie prowadzenie na rzecz Fittipaldiego. Australijczyk zaatakował kierowcę Camposa na dojeździe do drugiego zakrętu. Fittipaldi zblokował swoje prawe przednie koło i wypadł z toru, tracąc dwie pozycje na rzecz powracającego na pozycję lidera Doohana, a także Vipsa.

Tymczasem w pierwszym zakręcie doszło do kolizji między Felipe Drugovichem, Dennisem Haugerem i Loganem Sargeantem. Całe zamieszanie sprawiło, że Theo Pourchaire musiał szeroko wyjechać z toru, tracąc przy tym sporo pozycji. Hauger zakończył swój wyścig, natomiast Sargeant powrócił na naprawy do swoich mechaników. Uszkodzenia bolidu okazały się jednak zbyt poważne i kierowca Carlina musiał wycofać się z wyścigu. Sędziowie nie stwierdzili winy żadnego z kierowców. Na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa.

Bernd Maylaender ustawił się na torze przed liderem Doohanem, za którym znajdowali się: Vips, Fittipaldi, Drugovich, Vesti, Daruvala, Armstrong, Lawson, Iwasa i Verschoor. Samochód bezpieczeństwa powrócił do alei serwisowej pod koniec trzeciego okrążenia. Podczas restartu doszło do kolizji między Nissanym a Novalakiem — kierowca DAMSa uszkodził swoje przednie skrzydło, a Francuz starał się wrócić do mechaników na przebitej oponie.

Na siódmym kółku kierowcy rozpoczęli korzystanie z DRS-u. Doohan odjeżdżał od drugiego Vipsa, który musiał bacznie patrzeć w lusterka. Trzeci Fittipaldi trzymał się bardzo blisko tylnego skrzydła kierowcy Hitech. Na dziesiątym okrążeniu Pourchaire wyprzedził Beckmanna w walce o 14. pozycję. Po chwili Francuz uporał się z Sato.

Natura Hungaroringu nie sprzyjała manewrom wyprzedzania. Vips umiejętnie bronił się przed trzecim Fittipaldim. Za nimi Drugovich czuł presję ze strony Vestiego. Na piętnastym kółku Beckmann wyprzedził Sato i wrócił na czternastą pozycję. Na siedemnastym okrążeniu Armstrong zaatakował szóstego Daruvalę, który agresywnie się obronił. Zamieszanie sprawiło, że do walki dołączył się Liam Lawson. Sędziowie tymczasem ukarali pięcioma karnymi sekundami Richarda Verschoora za przekraczanie limitów toru. Kilka okrążeń później Holender dostał kolejne 10 sekund kary za ponowne przekroczenie linii.

Na następnym okrążeniu Pourchaire, który starał się powrócić do pierwszej dziesiątki, zaatakował dwunastego Williamsa. Australijczyk agresywnie zamknął drzwi na wyjściu z drugiego zakrętu. Na dziewiętnastym okrążeniu Armstrong zaatakował ponownie Daruvalę. Między kierowcami doszło do kolizji — Armstrong stracił przez nią siódmą pozycję na rzecz Lawsona. Do walki próbował również dołączyć się Iwasa.

Kolizja z Armstrongiem kosztowała Daruvalę — sędziowie wręczyli mu dziesięciosekundową karę. Tymczasem Vips po raz pierwszy realnie zbliżył się do prowadzącego od startu Doohana. Pourchaire wreszcie wyprzedził dwunastego Williamsa i wskoczył na dwunastą pozycję. Na 23. okrążeniu Daruvala w końcu musiał oddać szóstą pozycję Lawsonowi. Zamieszanie sprawiło, że Hindus dodatkowo został wyprzedzony przez Armstronga i Iwasę. Daruvala zjechał do swoich mechaników, gdzie pozbył się swoich zużytych opon.

Pourchaire coraz żwawiej nadrabiał straty. Po wyprzedzeniu Williamsa oraz zjeździe Daruvali, Francuz wyprzedził Caldwella i awansował na dziewiątą lokatę. Doohan spokojnie utrzymał prowadzenie i wygrał sobotni sprint. Za nim do mety dojechali: Vips, Fittipaldi, Drugovich, Versti, Lawson, Armstrong, Iwasa, Pourchaire i Caldwell.