Paul Aron wygrał swój pierwszy wyścig Formuły 3

Po fascynującej walce Estończyk wygrał przed Minim i Colletem.
01.07.2310:40
Jakub Ziółkowski
327wyświetlenia


Sobota przywitała kierowców zgoła inaczej niż piątek. Deszcz, który rozpoczął się w nocy, trwał w najlepsze. Okrążenie rozgrzewkowe zaczęło się za samochodem bezpieczeństwa.

Pepe Marti dobrze wystartował i utrzymał prowadzenie. Słaby start za to zaliczył Gabriele Mini, który natomiast spadł na trzecie miejsce. Chwile grozy przeżył Oliver Goethe, który bardzo powoli ruszył z prostej startowej. Kierowca Tridenta spadł aż na 18 pozycję. Po chwili Mini spadł na czwarte miejsce za Paula Arona, który zaliczył świetny start z dziewiątej pozycji. Włoch nie mógł zaliczyć swojego startu do najlepszych — piąty Collet jechał tuż za nim.

Pomimo wyjechania z toru Garcii, pierwsze okrążenia przebiegły dość spokojnie. Na 3. kółku Colapinto Wyprzedził siódmego Mansella. Pechowy start zaliczył zwycięzca wczorajszych kwalifikacji, Gregoire Saucy, który po problemach z utrzymaniem się na torze spadł na 28. lokatę. Tymczasem Garcia zjechał do swoich mechaników, gdzie zakończył swój wyścig.

Marti prowadził przed Frederickiem i Aronem. Czwarty był Mini, a za nim: Collet, O'Sullivan, Colapinto, Montoya, Edgar i Browning. Pod koniec 5. okrążenia Hugh Barter obrócił się na wyjściu z ostatniego zakrętu i spadł na koniec stawki.

Na 7. okrążeniu Bortoleto zaatakował jedenastego Mansella w trzecim zakręcie. Australijczyk dobrze się obronił, jednak na wyjściu z czwartego zakrętu popełnił błąd. Po walce przez kilka zakrętów Mansell cudem obronił jedenastą lokatę. Z sytuacji chciał skorzystać Berganovic, który natychmiast zbliżył się do duetu kierowców. Kierowcy w niebywały sposób zachowali swoje pozycje.

Tymczasem z przodu Paul Aron zaatakował Fredericka i awansował na drugą lokatę. Estończyk ruszył w pogoń za liderem — Pepe Marti był ponad trzy sekundy przed nim. Frederick ewidentnie nie czuł się komfortowo w tych warunkach. Na 9. okrążeniu Amerykanin znalazł się pod presją ze strony Gabriele Miniego. Włoch po ataku po zewnętrznej czwartego zakrętu wskoczył na trzecie miejsce.

W tym samym czasie walka o 11. lokatę trwała. Mansell w końcu musiał uznać wyższość Beganovica, który wcześniej poradził sobie z Bortoleto. Na dziesiątym okrążeniu Franco Colapinto wypadł z toru w czwartym zakręcie i spadł aż na dziewiętnastą lokatę. Na jedenastym okrążeniu walka o prym w drugiej dziesiątce nie miała zamiaru się zakończyć. Beganovic wskoczył na dziesiątą lokatę. Za nimi Villagomez zderzył sięz Oliverem Grayem. Obaj kierowcy wycofali się z wyścigu, a wyścig musiał zostać zneutralizowany.

Za samochodem bezpieczeństwa pierwsza dziesiątka wyglądała następująco: Marti, Aron, Mini, Collet, Frederick, O'Sullivan, Montoya, Edgar, Browning i Beganovic. Kierowcy wrócili do ścigania pod koniec czternastego okrążenia. Na restarcie, Browning wyprzedził Bortoleto i wskoczył na dziesiątą lokatę, a Edgar wyprzedził siódmego Montoyę.

Na pięć okrążeń do końca O'Sullivan wcisnął się po wewnętrznej Fredericka i wskoczył do pierwszej piątki. Na 17. okrążeniu w walce o zwycięstwo w dalszym ciągu uczestniczyło czterech kierowców. Aron zaatakował Martiego w drugim sektorze. Po odważnej walce Hiszpan obronił prowadzenie. Estończyk dobrze wyszedł jednak z ostatniego zakrętu i szykował się do ataku w trzecim zakręcie. Do walki dołączył również Gabriele Mini i Caio Collet. Po chwili Aron wyprzedził Martiego, który spadł na trzecie miejsce. Mini wykorzystał zamieszanie i awansował na drugą lokatę. To wszystko na trzy okrążenia przed końcem!

Paul Aron zdołał odjechać i dowiózł do mety sowją pierwszą wygraną w Formule 3. Drugi do mety dojechał Gabriele Mini. Na przedostatnim kółku Pepe Marti stracił trzecią lokatę na rzecz Colleta, który uzupełnił podium. Na ostatnim okrążeniu Hiszpan stracił kolejne dwie pozycje na rzecz O'Sullivana i Edgara. Dziesiątkę uzupełnili: Frederick, Beganovic, Montoya i Bortoleto.

Pogoda na koniec sesji:
Temperatura toru: 37°C
Temperatura powietrza: 25°C
Prędkość wiatru: 1,5 km/h
Wilgotność powietrza: 48%
Sucho