Horner: Jedyną opcją Red Bulla jest przejęcie projektu silnika Hondy

Szef RBR przyznaje, że Renault nie jest szczególnie zainteresowane dostawami jednostek.
25.10.2009:33
Nataniel Piórkowski
1131wyświetlenia
Embed from Getty Images

Szef Red Bulla - Christian Horner przyznaje, że jedyną realną opcją dla jego zespołu jest przejęcie praw własności intelektualnej do jednostki napędowej Hondy po 2021 roku.

Wycofanie się japońskiego producenta z Formuły 1 oznacza, że Red Bull i AlphaTauri poszukują nowego dostawcy silników. Horner podkreśla, że preferowaną przez niego opcją jest dalsze korzystanie z zespołu napędowego Hondy o ile w przepisach znajdą się zapisy o zamrożeniu rozwoju.

Oczywiście mamy trochę czasu. Zostało jeszcze 18 miesięcy, aby wszystko poukładać - powiedział Brytyjczyk w wywiadzie udzielonym telewizji Sky.

Im dłużej przyglądamy się tej kwestii, tym bardziej widzimy, że jest tylko jedna opcja, która mogłaby się sprawdzić - mianowicie uzgodnienie czegoś z Hondą, tak abyśmy mogli przejąć prawa własności intelektualnej do ich jednostki napędowej.

Oczywiście wszystko jest uzależnione od tego, jak będą wyglądały przepisy. Dla niezależnego producenta taka opcja miałaby sens tylko wtedy, gdyby doszło do zamrożenia, ponieważ finansowanie badań rozwojowych byłoby w naszym przypadku po prostu niemożliwe.

Szczegóły muszą zostać uzgodnione z kierownictwem Hondy. Tak jak już jednak powiedziałem, wszystko zależy od kształtu przepisów. Absolutnie fundamentalne znaczenie ma zamrożenie tych jednostek napędowych do czasu wprowadzenia nowej formuły silnikowej.

Horner dał jasno do zrozumienia, że cała uwaga Red Bulla skupia się na planie A, który zakłada wykorzystywanie jednostek napędowych Hondy, tłumacząc: Toto [Wolff] bardzo jasno przedstawił stanowisko Mercedesa. Ferrari ma swoje własne problemy, z którymi stara się uporać.

Renault tak naprawdę nie chce dostarczać nam silników. Ich aspiracje uległy zmianie, aspiracje całego ich zespołu. Dostarczanie silników takiej stajni jak Red Bull jest trochę niewygodne. Nie jesteśmy standardowym teamem klienckim, nie jesteśmy małą ekipą.