Domenicali: Sprinty docelowo będą organizowane na wybranych torach

Szef Formuły 1 chce utworzyć system "Wielkiego Szlema", który ma podkreślać status GP.
13.04.2110:48
Mateusz Szymkiewicz
599wyświetlenia
Embed from Getty Images

Stefano Domenicali ujawnił, że format weekendu Grand Prix z sobotnimi wyścigami docelowo nie będzie obowiązywał na wszystkich torach.

Formuła 1 zamierza wypróbować w tym roku sprinty, których wyniki zdeterminują kolejność startową do niedzielnej głównej rywalizacji. W sezonie 2021 mają zostać rozegrane trzy edycje na obiektach Silverstone, Monza oraz Interlagos, po czym zapadnie decyzja dotycząca przyszłości tej formy kwalifikacji.

Zdaniem szefa Mercedesa - Toto Wolffa, Liberty Media decydując się na dodatkowy wyścig podejmuje duże ryzyko. Żyjemy w świecie, który opiera się na danych. Możemy dokonać symulacji niemal każdego aspektu życia, a teraz rozmawiamy o formacie, który nigdy wcześniej nie został wypróbowany, a na pewno nie doczekał się właściwej symulacji. Nie zamierzamy tego blokować, ponieważ jest to eksperyment, który zasługuje na szansę. Musimy być jednak ostrożni, ponieważ odpowiedzialność za Formułę 1 spoczywa w naszych rękach.

Dyrektor generalny F1 - Stefano Domenicali, ujawnił, że organizatorzy Grand Prix z sobotnimi wyścigami już teraz cieszą się dużo większym zainteresowaniem kibiców. Nie chcemy, by w przyszłości ten format był na każdym torze. To powinno działać na zasadzie Wielkiego Szlema, mówimy tylko o wybranych weekendach. Kolejne liczby muszą zostać omówione w następnym etapie. Nie będzie jednak tego wiele, choć najpierw musimy wypróbować ten pomysł - powiedział 55-latek.