Tsunoda ukarany za spowolnienie Bottasa w Q3

Japończyk rozpocznie niedzielny wyścig z jedenastego pola startowego.
26.06.2118:27
Nataniel Piórkowski
844wyświetlenia
Embed from Getty Images

Yuki Tsunoda otrzymał karę cofnięcia o trzy pozycje na starcie wyścigu o GP Styrii za spowolnienie Valtteriego Bottasa w sesji kwalifikacyjnej.

Tsunoda awansował do czołowej dziesiątki, jednak w trakcie decydującej rozgrywki przyblokował Bottasa znajdującego się na pomiarowym okrążeniu. Fin nie krył zdenerwowania zachowaniem Japończyka w rozmowie prowadzonej z inżynierem przez radio.

Po analizie incydentu sędziowie stwierdzili: Tsunoda właśnie ukończył szybkie okrążenie i otrzymał od ekipy komunikat, w którym stwierdzono, że znajduje się na kółku zjazdowym. Team nie ostrzegł Tsunody o zbliżającym się bolidzie numer #77 [Bottas], który pokonywał szybkie okrążenie.

Bottas zbliżył się do bolidu Tsunody na wjeździe w zakręt numer cztery. Tsunoda utrzymywał wyścigową linię jazdy a próbując ją zmienić na zewnętrzną niepotrzebnie przeszkodził kierowcy bolidu numer #77.

Obowiązkiem każdego kierowcy jest bycie świadomym szybszych bolidów, gdy znajduje się na wolnym okrążeniu. Zespół powinien był pomóc kierowcy ostrzegając go o zbliżającym się szybszym bolidzie. Tego typu brak komunikacji nie stanowi jednak żadnego usprawiedliwienia dla kierowcy.

W efekcie na Tsunodę nałożona została kara, przez którą rozpocznie on wyścig nie z ósmego a jedenastego pola. Skorzystają na niej Fernando Alonso, Lance Stroll i George Russell.