Tsunoda z czwartą reprymendą w sezonie 2022

Kolejna będzie wiązała się z karą cofnięcia o 10 miejsc na starcie wyścigu.
27.05.2220:22
Nataniel Piórkowski
1018wyświetlenia
Embed from Getty Images

Yuki Tsunoda zostanie karnie cofnięty o dziesięć pozycji na starcie wyścigu, jeśli otrzyma w tym roku kolejną reprymendę.

Sędziowie czuwający nad rywalizacją w Monako ukarali zawodnika AlphaTauri za spowolnienie Kevina Magnussena podczas drugiego treningu. Na Japończyka nałożona została czwarta reprymenda na przestrzeni siedmiu dotychczasowych weekendów Grand Prix.

Po przeanalizowaniu incydentu, sędziowie stwierdzili, iż Magnussen został zmuszony do podjęcia akcji omijającej w szykanie za tunelem, aby uniknąć kontaktu z bolidem Tsunody.

W komunikacie podkreślono, że do niebezpiecznego zdarzenia doszło pomimo tego, że kierowca włoskiej stajni otrzymał obszerne i wielokrotne ostrzeżenia o zbliżającym się Magnussenie a pomimo tego zdecydował się na utrzymanie wyścigowej linii dojeżdżając do dziesiątego zakrętu.

Zgodnie z przepisami sportowymi każdy kierowca, który otrzyma pięć reprymend w jednym sezonie, zostanie cofnięty o dziesięć pozycji na starcie nadchodzącego wyścigu.

Co najmniej cztery z pięciu reprymend muszą być związane z incydentami, do których doszło podczas jazdy bolidem. Jedna z nich może być wynikiem innych wykroczeń, jak na przykład spóźnieniem się na ceremonię odegrania hymnu narodowego przed startem wyścigu.

Trzy z czterech dotychczasowych reprymend Tsunody są efektem spowalniania innych rywali. Czwarta została nałożona na niego zbyt wolne tempo na okrążeniu zjazdowym podczas kwalifikacji do GP Australii.