Liam Lawson wygrywa sprint w Abu Zabi

Dla kierowcy z Nowej Zelandii to czwarte zwycięstwo w sezonie 2022.
19.11.2214:45
Jakub Ziółkowski
631wyświetlenia


Liam Lawson po raz czwarty w tym sezonie zwyciężył w Formule 2. Tym razem Nowozelandczyk okazał się zwycięzcą sprintu w Abu Zabi. Podium uzupełnili Richard Verschoor i Felipe Drugovich.

Richard Verschoor dobrze wystartował i obronił się przed Lawsonem na dojeździe do pierwszego zakrętu. Na trzecie miejsce wskoczył Cordeel. Po chwili doszło do groźnego wypadku na wyjściu z drugiego zakrętu - Enzo Fittipaldi zderzył się z Jehanem Daruvalą. Samochody obu kierowców groźnie uderzyły w barierę, przy czym bolid Hindusa nieszczęśliwie wbił się w nią przodem. Fittipaldi natychmiast wyskoczył ze swojego bolidu. Na szczęście po chwili, przy pomocy porządkowych, Daruvala również opuścił wrak swojego samochodu. Wyścig został wstrzymany do momentu naprawy uszkodzonej bariery.

W międzyczasie powtórki pokazały, że Pourchaire uderzył w tył bolidu Doohana na dojedzie do pierwszego zakrętu. Słaby start zaliczył walczący o punkty do superlicencji Logan Sargeant. Amerykanin spadł z piątej pozycji na dziewiątą. Kolejność podczas czerwonej flagi wyglądała następująco: Verschoor, Lawson, Cordeel, Hauger, Drugovich, Pourchaire, Nissany, Doohan, Sargeant i Armstrong.

Sędziowie ogłosili lotny restart na godzinę 13:57 czasu lokalnego. Jednocześnie podjęto decyzję o przywróceniu kolejności startowej. Kierowcy rozpoczęli więc restart w układzie: Verschoor, Lawson, Cordeel, Hauger, Drugovich, Sargeant, Doohan, Nissany, Pourchaire, Armstrong, Iwasa, Vesti, Vips, Correa, Maloney, Novalak, Sato, Caldwell, Boschung, Calderon. Restart przebiegł spokojnie. Na dojeździe do szóstego zakrętu Sargeant stoczył walkę z Doohanem, po której zdołał on utrzymać szóste miejsce.

Na czwartym okrążeniu Vesti wyprzedził Iwasę. Japończyk spróbował odzyskać jedenastą pozycję, jednak Duńczyk się obronił. Tymczasem z przodu Verschoor nie miał najlepszego tempa. Holender musiał bacznie spoglądać w lusterka — za nim czyhali Lawson i Cordeel. Na szóstym okrążeniu Iwasa stracił kolejną pozycję, tym razem na rzecz Vipsa. Na dziewiątym kółku Novalak zaatakował debiutującego w F2 Maloneya, jednak kierowca z Barbadosu zrewanżował mu się i po chwili odzyskał szesnaste miejsce.

Na następnym okrążeniu Lawson zaatakował Verschoora na dojeździe do siódmego zakrętu. Verschoor spróbował odzyskać prowadzenie w dziewiątce, jednak Lawson bacznie patrzył w lusterka i obronił pierwszą pozycję. Na siedemnastym kółku Drugovich zaatakował czwartego Haugera agresywnym manewrem. Tegoroczny mistrz rzucił się w pogoń za Cordeelem. Belg popełnił błąd w piątce na 21. okrążeniu, a Drugovich skutecznie zaatakował i awansował na trzecią pozycję. Na następnym kółku Hauger również zaatakował Cordeela. Norweg ściął jednak szykanę i musiał oddać Belgowi czwartą pozycję.

Lawson spokojnie dojechał do mety na pierwszym miejscu i wygrał sprint w Abu Zabi. Podium uzupełnili Verschoor i Drugovich. Na finałowym kółku Cordeel stracił ostatecznie czwartą pozycję na rzecz Haugera. Za Belgiem do mety dojechali: Sargeant, Doohan, Nissany, Pourchaire i Armstrong.