Menu najszybszy w kwalifikacjach WTCC w Porto

Do drugiego wyścigu z pole position wystartuje jadący po raz pierwszy w tym sezonie d'Aste
02.07.1117:38
Michal2_F1
2982wyświetlenia

Alain Menu (Chevrolet) okazał się zwycięzcą kwalifikacji WTCC na torze w Porto, które ponownie zostały zdominowane przez Chevroleta. Szwajcar jako jedyny uzyskał czas poniżej 2:05, a dokładnie 2:04,946, co jest nowym rekordem toru.

Menu ruszy z pierwszego pola do pierwszego wyścigu w Portugalii. Obok niego ustawi się kolejny reprezentant Chevroleta - Yvan Muller, który posiadał prowizoryczne pole position po pierwszym przejeździe. Jednakże aktualny mistrz świata ogólnie wypadł lepiej od Menu, ponieważ do drugiego wyścigu wystartuje również z drugiego pola, natomiast jego partner z ekipy ustawi się na P9.

Trzecie miejsce w kwalifikacjach zajął kolejny zawodnik niebieskiej marki - Robert Huff. Lider mistrzostw WTCC stracił tylko 0,004s do drugiego Mullera i do jutrzejszych pierwszych zawodów wyruszy za Yvanem. W Q1 Brytyjczyk był natomiast minimalnie szybszy od Francuza i dlatego wystartuje również za Mullerem, z trzeciego pola.

Najlepszym z pozostałych kierowców okazał się Gabriele Tarquini (Seat). Mistrz WTCC sprzed dwóch lat był autorem najszybszego czasu pierwszego sektora w Q2, jednak wystarczyło to tylko na czwartą pozycję w czasówce. Włoch wygrał także Q1 i będzie musiał wyruszyć do drugiego wyścigu z dziesiątej pozycji. Czołową szóstkę uzupełnili Tiago Monteiro (Seat) i Tom Coronel (BMW), który zaliczył obrót w Q2 już po wywieszeniu flagi w szachownicę, próbując poprawić swój czas.

Robert Dahlgren (Volvo) zaliczył dobry występ w barwach szwedzkiego zespołu, pokonując między innymi Norberta Michelisza (BMW). Węgier pojechał niezbyt udane kwalifikacje i do obydwu wyścigów wystartuje z czwartego rzędu. Jadący po raz pierwszy w tym sezonie Stefano d'Aste zajął dziewiąte miejsce w finałowym bloku czasówki, ale co ważniejsze wywalczył pole position do drugich zawodów, po zajęciu P10 w Q1.

Na pierwszej części kwalifikacje zakończył Kristian Poulsen, który był na szybkim okrążeniu, kiedy popełnił błąd w ostatnim sektorze, zbyt mocno najeżdżając na krawężnik, co skończyło się uderzeniem w bandę. Zawodnik BMW ostatecznie zajął 15 miejsce.