GP2: Hamilton zdobywa i traci pole position

Do pierwszego wyścigu w Hiszpanii z pierwszego pola wystartuje Nelson Piquet Jr
13.05.0610:14
Marek Roczniak
1587wyświetlenia

Wczoraj po zakończeniu treningów Formuły 1, na torze Catalunya rozegrana została sesja kwalifikacyjna do pierwszego wyścigu GP2 na tym obiekcie. Pierwotnie pole position wywalczył zwycięzca ostatnich dwóch wyścigów, Lewis Hamilton (ART), pokonując Nelsona Piqueta (Piquet Sports) o ponad 0.3 sekundy.

Po kwalifikacjach okazało się jednak, że Hamilton wraz z pięcioma innymi kierowcami zignorował obecność żółtych flag, tak więc jego najlepszy czas został unieważniony. W tej sytuacji do pierwszego wyścigu w Hiszpanii z pole position wystartuje Piquet Jr i to właśnie Brazylijczyk zdobył dwa punkty za wywalczenie najlepszego czasu, powiększając swoją przewagę nad Hamiltonem do trzech oczek.

Z pierwszego rzędu wraz z Piquetem wystartuje Alexandre Premat (ART), natomiast w drugim rzędzie ustawią się Adam Carroll (Racing Eng.) i Hamilton, który w wyniku unieważnienia najlepszego czasu stracił w sumie trzy miejsca. Jeszcze bardziej stratny był Gianmaria Bruni (Trident) - Włoch zamiast z czwartej będzie musiał wystartować aż z ósmej pozycji. Przed nim na pozycjach startowych od piątej do siódmej ustawią się Michael Ammermuller (Arden), Franck Perera (DAMS) i Jose Maria Lopez (Super Nova). Pierwszą dziesiątkę zamkną kierowcy DPR, Olivier Pla i Clivio Piccione.

Pozostali kierowcy, którzy stracili swoje najlepsze czasy: Nicolas Lapierre (Arden), Tristan Gommendy (iSport), Lucas di Grassi (Durango) i Javier Villa (Racing Eng.), wystartują odpowiednio z 13, 11, 19 i 26 pozycji. Na przedostatniej pozycji zakwalifikował się tymczasem powracający do serii GP2 Giorgio Pantano (FMS), który już na początku sesji kwalifikacyjnej rozbił swój bolid i w dodatku doznał niewielkiej kontuzji ramienia. Jego powrót do tej kategorii wyścigowej nie okazał się więc zbyt udany.