Arabia Saudyjska walczy o organizację Grand Prix od 2021 roku

Środowisko F1 ma jednak bardzo duże wątpliwości związane z prawami człowieka.
06.08.1911:01
Mateusz Szymkiewicz
975wyświetlenia
Embed from Getty Images

The Times informuje, że Arabia Saudyjska rozpoczęła starania o organizację wyścigu Formuły 1 od 2021 roku.

Na początku sezonu pojawiły się pierwsze spekulacje na temat zainteresowania Królestwa zmaganiami F1. Potencjalnym miejscem organizacji Grand Prix miałaby zostać stolica - Rijad.

Według The Times, przedstawiciele Arabii Saudyjskiej mieli już odbyć kilka spotkań z właścicielem Formuły 1 - Liberty Media. Królestwo ma być gotowe zobowiązać się do rekordowo wysokiej opłaty licencyjnej w zamian za miejsce w kalendarzu od sezonu 2021.

Korespondentka gazety, Rebecca Clancy, informuje, że zespoły zostały poproszone o swój punkt widzenia na wyścig w Arabii Saudyjskiej, który mógłby być kontrowersyjny przez kwestię praw człowieka. Kolejnym aspektem jest możliwość rozszerzenia kalendarza o ponad 22 wyścigi, które być może znajdą się w harmonogramie na 2020 rok.

Jeżeli przyglądamy się sezonowi 2021, to rozmawiamy o 24 wyścigach - powiedział Mattia Binotto z Ferrari.

Z kolei Claire Williams dodała: Jesteśmy niesamowicie zmartwieni perspektywą 24 lub 25 wyścigów w kalendarzu. Zapytajcie naszych ludzi jak wielkim wyzwaniem są tak częste podróże. Zapewnienie części na 21 wyścigów już jest ciężką pracą, ale 25 sprawi, iż presja spoczywająca na nas oraz naszym biznesie będzie dużym problemem.

Aktualnie Arabia Saudyjska posiada prawa do wyścigu Formuły E, natomiast od 2020 roku będzie miejscem rozgrywania Rajdu Dakar.