Steiner: Jeśli Red Bull ma problem z budżetem, powinien oszczędzać

Szef Haasa nie zgadza się na podniesienie limitu wydatków w związku z inflacją.
27.05.2211:05
Nataniel Piórkowski
1511wyświetlenia
Embed from Getty Images

Zdaniem Guenthera Steinera z Haasa, Red Bull powinien zacząć ciąć swoje wydatki, zamiast lobbować FIA w celu zwiększenia limitu budżetowego na sezon 2022.

Według Hornera duża część zespołów nie będzie w stanie wziąć udziału w ostatnich eliminacjach sezonu 2022, jeśli regulaminowe ograniczenie wydatków zostanie utrzymane na poziomie 140 milionów dolarów.

W opinii Steinera przepisy o limitach budżetowych działają w odpowiedni sposób. Szef Haasa przekonuje, że duże stajnie powinny zacząć brać przykład z jego ekipy, która zawsze musiała poszukiwać oszczędności.

Zapytany o to, czy rosnące koszty wpływają na jego zespół, Steiner odrzekł: Nasze wydatki rosną, ale problemem nie jest dla nas limit budżetowy a limit gotówkowy. Po prostu nie możemy mieć więcej pieniędzy, niż mamy. W każdej firmie jest tak, że gdy pojawiają się problemy z gotówką lub są one prognozowane, zaczynasz ciąć wydatki odpowiednio do swoich możliwości.

Musimy dotrwać do końca sezonu. Musimy to zrobić. Tak po prostu wygląda prowadzenie biznesu - zaznaczył.

Dyrektor Alpine - Otmar Szafnauer, sugerował niedawno, że zespoły mające obawy co do zmieszczenia się w limicie, powinny zacząć wprowadzać oszczędności - na przykład w budżecie rozwojowym. Steiner zgadza się się tą opinią.

Jeśli masz problemy, musisz zacząć oszczędzać już teraz, bo do końca mistrzostw pozostaje sześć miesięcy. Jeśli obawiasz się, że nie będziesz mógł wystartować w czterech ostatnich wyścigach, zacznij oszczędzać pieniądze już teraz. Tak działa biznes.

Jeśli Red Bull nie wystąpi w finałowych eliminacjach, dziewięć innych zespołów będzie się z tego bardzo cieszyć. Wtedy nie dostaną swojego udziału w nagrodach finansowych i będziemy je mogli podzielić pomiędzy pozostałe teamy. Bylibyśmy bardzo szczęśliwi. Z pewnością zadowolone byłoby także Ferrari. Nie można w kółko opowiadać, że się nie da. Jeśli jesteś prawdziwym biznesmenem, powinieneś zrobić wszystko, aby się udało.

Zdaniem Steinera FIA nie powinna przyjmować żadnych wymówek w zakresie przekraczania limitów budżetowych. Nie mogę powiedzieć mojemu szefowi, że nie damy rady dotrwać do końca sezonu. To mój obowiązek, aby zapewnić, że ukończymy tę kampanię.

Konsekwencje są oczywiste - nie kończysz sezonu, nie dostajesz żadnych pieniędzy. To oznacza, że wypadasz z interesu. Dla większości z nas nagrody z praw komercyjnych to wielkie pieniądze. Jeśli o mnie chodzi, to muszę zapewnić, aby wszystko działało jak należy - w ten lub inny sposób. Wydaje mi się, że większość szefów pozostałych zespołów ma pod tym względem podobne nastawienie.

Jeśli jesteś dyrektorem generalnym, to zarząd mówi ci po prostu: «Musisz to zrobić, a jeśli nie, znajdziemy kogoś innego na twoje miejsce». To proste.