FIA łagodzi restrykcje dotyczące naprawy jednostek napędowych

Federacja opublikowała wykaz zmian zatwierdzonych przez Światową Radę.
30.06.2212:25
Nataniel Piórkowski
1213wyświetlenia


FIA ogłosiła szczegóły zmian zatwierdzonych podczas czwartkowego posiedzenia Światowej Rady Sportu Motorowego. Dotyczą one głównie obszaru jednostek napędowych.

Począwszy od GP Wielkiej Brytanii, gdy zespoły będą przeprowadzać wymianę komponentów jednostki napędowej w warunkach parku zamkniętego, dozwolone stanie się skorzystanie z elementów w specyfikacji innej, niż pierwotnie stosowana.

Daje to ekipom szersze możliwości przeprowadzania taktycznych wymian oraz szansę skorzystania ze zmodyfikowanych części składowych silnika niemal na każdym etapie wyścigowego weekendu.

FIA pozwoliła ponadto teamom na przeprowadzanie tymczasowych prac naprawczych - w niektórych przypadkach pozwoli to na uniknięcie konieczności korzystania z elementów zamiennych.

Pośród pozostałych ustaleń znalazły się kwestie maksymalnej temperatury paliwa. Przed wyścigami, które odbywają się w upalnych warunkach poziom ten będzie wynosił 20 stopni Celsjusza.

Dodatkowo w przepisach zmodyfikowano limity dopuszczalnych odkształceń tylnego skrzydła oraz znajdującej się pod nim lotki a także dostosowano regulacje dotyczące lusterek, aby poprawić pole widzenia kierowców.

Podczas posiedzenia Rada została także poinformowana o planach zmian w przepisach dotyczących jednostek napędowych, które mają wejść do użytku w Formule 1 od sezonu 2026. Ostateczna wersja regulacji powinna zostać zatwierdzona w październiku tego roku.

Światowa Rada otrzymała informację na temat postępów w negocjacjach nad przepisami silnikowymi na sezon 2026. Rozmowy w ich sprawie powinny zostać sfinalizowane przed kolejnym posiedzeniem Rady, po działaniach i konsultacjach prowadzonych pomiędzy FIA, Formułą 1, obecnymi producentami oraz podmiotami zainteresowanymi zaangażowaniem się w sport - czytamy w komunikacie końcowym.