Bottas zachwycony "bezbłędnym" sezonem w wykonaniu Zhou

Fin jest również zadowolony ze sposobu, w jaki przebiega jego współpraca z 23-latkiem.
07.01.2313:16
Maciej Wróbel
765wyświetlenia
Embed from Getty Images

Valtteri Bottas przyznał, iż jest pod wrażeniem braku popełnianych błędów przez Guanyu Zhou, co Fin określił mianem najmocniejszej strony 23-latka.

Kierowca z Szanghaju był jedynym debiutantem w zeszłorocznej stawce kierowców Formuły 1. Zhou wraz z pozyskanym z Mercedesa Valtterim Bottasem utworzył zupełnie nowy skład zespołu Alfa Romeo. Choć były junior Alpine zdobył jedynie 6 z 55 punktów wywalczonych przez Alfę na przestrzeni sezonu, to i tak był on wielokrotnie chwalony za swoje występy. Najlepszym rezultatem Zhou w sezonie 2022 było ósme miejsce w Grand Prix Kanady.

Zespołowy partner Chińczyka, Valtteri Bottas, także uważa, że Zhou był jedną z większych niespodzianek ubiegłego sezonu i podkreśla, że popełnił on bardzo niewiele błędów w porównaniu z innymi debiutantami. Jego najmocniejszą stroną w tamtym roku było to, że tak naprawdę nie popełniał żadnych błędów - powiedział Bottas w wywiadzie dla Autosportu. To nie jest takie oczywiste w przypadku debiutanta, a to jest sport, gdzie łatwo jest próbować zbyt mocno i popełniać przy tym głupie błędy.

On jednak dobrze zrobił dając sobie trochę czasu na rozwój i nie chciał, by wszystko działo się zbyt szybko. Był w stanie dokonywać postępów krok po kroku, zarówno pod kątem tempa kwalifikacyjnego, jak i wyścigowego. Jego wiedza techniczna także staje się coraz większa, a on sam jest bardziej pewny siebie przy doborze ustawień. Dobrze jest widzieć postęp.

Postępy Zhou na tle Bottasa zaczęły być szczególnie widoczne w drugiej połowie sezonu, kiedy to 23-latek regularnie był w stanie nawiązywać równorzędną walkę z Valtterim Bottasem w kwalifikacjach. Począwszy od Grand Prix Kanady Zhou ośmiokrotnie pokonywał doświadczonego Fina w czasówkach.

Razem z Zhou stworzyliśmy naprawdę dobry zespół. Wzajemnie się szanujemy, a współpraca wygląda bardzo dobrze. To ważne dla zespołu, że próbujemy dokonywać postępów, ponieważ jeśli masz kierowców, którzy zderzają się ze sobą na torze, to nikt na tym nie zyskuje - dodał Bottas.

Odchodzący do Ferrari Frederic Vasseur także pochwalił swojego młodszego podopiecznego twierdząc, iż ten spisał się bardzo dobrze w swoim debiutanckim sezonie. Francuz podkreślił także przy tym, że Zhou stracił wiele szans na dobry wynik z powodu problemów z niezawodnością bolidu, gdy ten był najszybszy.

To kosztowało go mnóstwo punktów na początku sezonu - powiedział Vasseur. Celem było kilka awansów do Q2, a jemu udało się to już w pierwszym wyścigu, tak samo jak zdobycie punktów. Walczył na torze z czołową dziesiątką już w swoim debiucie. Później niejednokrotnie był szybszy od Valtteriego w kwalifikacjach.

Ciągle się poprawia. Znacznie lepiej rozumie samochód, jak i całą Formułę 1. Musimy także mieć na uwadze to, iż musiał nauczyć się niektórych torów, co z pewnością nie było łatwym wyzwaniem. On jednak spisał się dobrze. Jeśli o mnie chodzi, to nie widziałem powodu, by dokonywać zmiany kierowcy - zakończył były już szef stajni z Hinwil.