Tor w Szanghaju ponownie z licencją FIA Grade One

Chińczycy liczą na powrót do kalendarza F1 w przyszłym sezonie.
10.05.2319:36
Maciej Wróbel
1059wyświetlenia
Embed from Getty Images

FIA przywróciła torowi Shanghai International Circuit licencję Grade One pozwalającą na organizację wyścigów Formuły 1.

Chiński obiekt zadebiutował w kalendarzu Formuły 1 w sezonie 2004 i był stałym elementem harmonogramu królowej sportów motorowych do sezonu 2019. Od momentu wybuchu pandemii COVID-19 Grand Prix Chin było rokrocznie odwoływane z powodu surowych restrykcji obowiązujących na terenie Państwa Środka.

Licencja FIA Grade One dla toru w Szanghaju wygasła wraz z końcem roku 2019. Kilka miesięcy później, w wyniku wybuchu pandemii, nie było możliwe przeprowadzenie inspekcji z udziałem reprezentantów federacji. Jak jednak poinformowała zarządzająca obiektem firma Juss Sports, tor w Szanghaju ponownie uzyskał licencję FIA Grade One, która będzie ważna przez kolejne trzy lata.

Juss Sports podało również, że od ubiegłego roku na torze przeprowadzono szereg prac remontowych i konserwacyjnych. Objęły one między innymi nawierzchnię toru, bariery z opon, krzesełka na trybunach, czy też tunel podziemny. Włodarze obiektu nie ukrywają, że ich celem jest powrót do kalendarza w sezonie 2024.

Shanghai International Circuit jest zatem jedynym obiektem w Chinach, który posiada licencję Grade One, która pozwala na organizację Grand Prix Formuły 1, a także testów z udziałem bolidów F1. Pierwotnie Grand Prix Chin widniało w kalendarzu na sezon 2023 jako czwarta eliminacja, zaplanowana na 16 kwietnia, jednak już w grudniu ubiegłego roku wyścig został odwołany i postanowiono nie zastępować go innym Grand Prix.