Makau F3: Jarvis wygrał wyścig kwalifikacyjny

Brytyjczyk zwyciężył po pasjonującej walce z Marko Asmerem
17.11.0710:41
Bartosz Pyciarz
4186wyświetlenia

Oliver Jarvis (Team Reckless Tom's) wygrał krótki wyścig kwalifikacyjny przed prestiżowym wyścigiem o Grand Prix Makau, po stoczeniu pasjonującej walki z Marko Asmerem (Hitech Racing). Jarvis stracił prowadzenie tuż po starcie, ale odzyskanie pierwszej pozycji nie zajęło mu wiele czasu.

Po pojawieniu się na krótko samochodu bezpieczeństwa na torze, co było następstwem wycofania się z wyścigu Estebana Guerrieriego (Signature Plus), który rozbił się w Mandarin Bend na pierwszym okrążeniu, Jarvis zaczął dobierać się do skóry Asmera. W końcu pokonał rywala na okrążeniu numer 5, kiedy wykorzystał jazdę w cieniu aerodynamicznym Estończyka i wyprzedził go po zewnętrznej w Lisboa Bend.

Po kilku okrążeniach Brytyjczyk miał już 2,3 sekundy przewagi, ale na 9 okrążeniu pojawiła się czerwona flaga, spowodowana serią wypadków. Nico Hulkenberg (ASM) i Bruno Senna (Raikkonen Robertson Racing) zderzyli się ze sobą w Mandarin Bend na 7 okrążeniu, następnie okrążenie później Atte Mustonen (Signature Plus) uderzył w bandę z opon przy R-Bend i jego samochód stanął na środku toru.

Za rezultat końcowy wyścigu uznano kolejność kierowców po siedmiu okrążeniach. Jarvis wygrał z przewagą 1,6 sekundy nad Asmerem, a na trzeciej pozycji finiszował samotnie mistrz Japońskiej F3 - Kazuya Oshima (Team Reckless Tom's). Pierwszą piątkę zamknęli dwaj Brytyjczycy - James Jakes (Manor Motorsport) i Sam Bird (Carlin Motorsport), a jako ostatni poniżej 10 sekund straty do Jarvisa zmieścił się Yelmer Buurman (Manor Motorsport).

Na początku wyścigu nie zabrakło dramatycznej sytuacji, bowiem na pierwszym okrążeniu doszło do zderzenia w zakręcie Lisboa trzech kierowców z czołówki. Startujący z czwartego pola Eduardo Mortara (Signature Plus) zahamował zbyt późno i uderzył w tył bolidu Szwajcara Sebastiana Buemi'ego (Raikkonen Robertson Racing), który wpadł z kolei na bolid Kodaia Tsukakoshiego (Manor Motorsport). Buemi i Mortara odpadli od razu z wyścigu, a Tsukakoshi finiszował na 9 pozycji.

Źródło: Autosport.com
P.Kierowca (Nr)Nar.SamochódOkr.Czas/strataPkt.
19Jo Merszei (30g)Dallara F305 Opel7+1:17,613
20Bruno Senna (3g)Dallara F306 Mercedes6+1 okr.
21Nico Hulkenberg (8g)Dallara F305 Mercedes6+1 okr.
22Romain Grosjean (7g)Dallara F305 Mercedes6+1 okr.