Huff wygrywa pierwszy wyścig WTCC w Makau

Nie obyło się bez wypadków i wizyt samochodu bezpieczeństwa na torze
21.11.1005:30
Michal2_F1
4432wyświetlenia

Robert Huff (Chevrolet) wygrał pierwszy z dwóch dzisiejszych wyścigów World Touring Car Championship (WTCC) w Makau na torze Guia, który był pełen incydentów i aż dwa razy na tor wyjeżdżał samochód bezpieczeństwa.

Dzięki zwycięstwu Brytyjczyk znalazł się 3 punkty przed Gabriele Tarquinim (SEAT) w walce o wicemistrzostwo. Włoch ukończył wyścig na 4 pozycji, a przed nim znaleźli się mistrz WTCC 2010 - Yvan Muller (Chevrolet) i Tiago Monteiro (SEAT). Tymczasem Andy Priaulx (BMW) uwikłał się w kraksę na początku wyścigu i po długiej wizycie w boksie ukończył go z pięcioma okrążeniami straty. Wśród kierowców niezależnych zwyciężył Kristian Poulsen (BMW), zajmując ósme miejsce.

Pierwszy wyścig rozpoczął się przy słonecznej pogodzie. Już na starcie doszło do sporego zamieszania w środku stawki. Andre Couto uderzył w samochód Michela Nykjaera, co spowodowało odpadnięcie obydwu kierowców z wyścigu. Uszkodzeniu uległo również auto Priaulxa, który zjechał do boksów. Prowadzenie utrzymał Huff, a za nim jechali jego zespołowi koledzy Muller i Menu. Ten ostatni w następnym zakręcie, Lisboa Bend, uderzył jednak w bandę, co kosztowało go spadek z 3 na 15 miejsce.

Na tor został wypuszczony samochód bezpieczeństwa. Na miejscach 3-10 jechali w tym momencie: Tiago Monteiro, Augusto Farfus, Gabriele Tarquini, Norbert Michelisz, Darryl O'Young, Freddy Barth, Tom Coronel i Kristian Poulsen. Do restartu doszło na 5 okrążeniu. Na dojeździe do Lisboa Bend, Coronel uderzył Darryla O'Younga, co spowodowało poślizg jego samochodu i w samym zakręcie uderzył on we Freddy'ego Bartha - obaj kierowcy odpadli z wyścigu. Menu tymczasem awansował już na 10 miejsce.

Na 6 okrążeniu kierowca Chevroleta wyprzedził Bennaniego, a na następnym kółku Poulsena i był ósmy. Na tym samym okrążeniu Tarquini znalazł się przed Farfusem, awansując na czwartą pozycję, a na kolejnej pętli Brazylijczyk stracił jeszcze jedno miejsce - na rzecz Michelisza. Trzy okrążenia przed końcem Ho zatrzymał swój samochód na torze w drugim sektorze, powodując wywieszenie żółtej flagi, a po chwili sędziowie nakazali neutralizację wyścigu, która potrwała już do końca zawodów. Chwilę później Coronel otrzymał karę przejazdu przez boksy, najprawdopodobniej za incydent na początku wyścigu i po jej odbyciu spadł na 12 miejsce.

Ostatecznie Huff odniósł zwycięstwo i znalazł się 3 punkty przed Tarquinim w walce o drugie miejsce. Podium uzupełnili Muller i Monteiro. Z pole position do drugiego wyścigu wystartuje po raz pierwszy w karierze Poulsen.

P.Kierowca (Nr)Nar.SamochódOkr.Czas/strataPkt.
27Michel Nykjaer (17)SEAT Leon TDi0
Pole position: Robert Huff - 2:31,321 Najszybsze okrażenie: Robert Huff - 2:33,560 na 7 okrążeniu
Najszybsze okrążenie wśród kier. niezależnych: Sergio Hernandez Pole position dla kier. niezależnych: Darryl O'Young