Winkelhock wygrywa ostatni wyścig sezonu, Valles wicemistrzem

Podwójnie pechowy weekend dla Kubicy, który nie ukończył także drugiego wyścigu na Monzy
23.10.0515:44
Marek Roczniak
4166wyświetlenia

Tor Monza okazał się wyjątkowo pechowy dla Roberta Kubica, bowiem Polak nie ukończył ani jednego z dzisiejszych wyścigów, zamykających inauguracyjny sezon World Series by Renault. W obydwu przypadkach powodem odpadnięcia z walki była kolizja z innym kierowcą, przy czym w dłuższym wyścigu z obowiązkowym postojem w boksach Kubica padł ofiarą jednego z jadących za nim kierowców, który spóźnił się z hamowaniem przed pierwszym zakrętem tuż po starcie.

Początkowo wydawało się, że bolid Kubicy nie został uszkodzony w trakcie dosyć mocnego uderzenia, tym bardziej że kierowca zespołu Epsilon Euskadi po wyprzedzeniu Andreasa Zubera (Carlin Motorsport) awansował na czwartą pozycję i przez pewien czas jechał tuż za swoim partnerem, Felixem Porteiro. Hiszpan na starcie utrzymał się na prowadzeniu, jednak tuż przed drugą szykaną zderzył się z Patrick Piletem (GD Racing) i obaj kierowcy znaleźli się na poboczu. Udało im się dosyć szybko powrócić na tor, ale dopiero za Markusem Winkelhockiem (Draco Multiracing Usa), który objął prowadzenie.

Tymczasem w bolidzie Kubicy pękła wkrótce lewa tylna opona i Krakowianin musiał zjechać do boksów, jeszcze przed rozpoczęciem obowiązkowej rundy postojów. Niestety w trakcie zderzenia na pierwszym okrążeniu uszkodzeniu uległo także tylne zawieszenie i kierowca Epsilon Euskadi tuż po powrocie na tor musiał niestety zakończyć jazdę.

Obowiązkowa runda postojów nie przyniosła zmiany w kolejności trzech czołowych kierowców, choć małe zamieszanie próbował wprowadzić Ryan Sharp (Jenzer Motorsport), który nie zdecydował się na odbycie postoju, co było równoznaczne z otrzymaniem 20-sekundowej kary po wyścigu. Brytyjczyk przez pewien czas jechał na prowadzeniu, ale w końcu został wyprzedzony przez Winkelhocka i Vallesa, kończąc wyścig na trzeciej pozycji.

Po doliczeniu kary Sharp został sklasyfikowany na siódmej pozycji, natomiast na najniższym stopniu podium stanął Pilet, wyprzedzając w końcówce wyścigu Porteiro. Hiszpan pomimo startu do obydwu z dzisiejszych wyścigów z pole position nie zdołał odnieść ani jednego zwycięstwa, ale wizyta na podium w pierwszym i czwarta pozycja w drugim wyścigu zapewniły mu awans na piątą pozycję w klasyfikacji generalnej kierowców.

Tymczasem wicemistrzem WSbR w sezonie 2005 został Valles, tracąc na koniec sezonu 38 punktów do Kubicy. Tegoroczny mistrz z pewnością liczył na bardziej udany występ na zakończenie sezonu, ale może pocieszyć się tym, iż tak pechowy weekend przydarzył mu się już po zapewnieniu zwycięstwa w klasyfikacji generalnej. Winkelhock musiał zadowolić się trzecią pozycją na koniec sezonu, ale i tak był bardzo zadowolony ze swojego osiągnięcia i z trzeciego zwycięstwa w tym sezonie.

Najwięcej wyścigów - cztery - wygrał Kubica, natomiast po dwa zwycięstwa odnieśli Valles, Porteiro i Power. Ten ostatni zrezygnował z udziału w ostatniej rundzie WSbR i zadebiutował w ten weekend w serii Champ Car na ojczystej ziemi (Surfers Paradise). Nie był to jednak zbyt udany debiut, jako że Australijczyk odpadł z wyścigu po kolizji z zespołowym partnerem.

I tak oto dotrwaliśmy do końca sezonu - teraz pozostaje nam tylko czekać na testy Roberta Kubicy z zespołem Renault F1 i na decyzję o tym, gdzie Polak będzie startował w przyszłym sezonie. Niezależnie od tego czy będzie to GP2, czy też Champ Car, serwis Wyprzedź mnie! będzie oczywiście nadal śledził starty naszego kierowcy. Tymczasem jutro lub pojutrze na stronie powinna znaleźć się galeria zdjęć z toru Monza wykonanych przez Pawła Wysmyka.

KierowcaNarodowośćZespółPunkty
Klasyfikacja generalna kierowców po ostatnim wyścigu sezonu (Top 10)
Źródło: Renault-Sport.com
P.Kierowca (Nr)Nar.SamochódOkr.Czas/strataPkt.
22Colin Fleming (28)Dallara 3.5 Renault23+2:22,147
23Fernando Rees (30)Dallara 3.5 Renault19+4 okr.