FIA zezwoliła Hondzie na zmiany w jednostce napędowej w trakcie sezonu
Mimo to japoński producent nie otrzyma takiego pola manewru jak pozostali dostawcy
17.01.1517:19
3158wyświetlenia

FIA wyraziła zgodę na to, by Honda mogła dokonywać zmian w swojej jednostce napędowej w trakcie trwania sezonu.
Przed kilkoma tygodniami Federacja przyznała rację producentom co do braku ostatecznego terminu homologacji jednostek napędowych. Mimo to luka w regulaminie objęła tylko Mercedesa, Renault oraz Ferrari, co oznacza, że Honda musi zatwierdzić swoją wersję silnika przed pierwszym marca.
Sytuacja ta wyraźnie nie spodobała się japońskiemu producentowi i postanowił on usiąść do rozmów z przedstawicielami FIA. Według wcześniejszego raportu, dyskusja przebiegła w sposób pomyślny i Charlie Whiting wyraził zgodę na ponowne przemyślenie kwestii terminu homologacji silnika.
Jak donosi Autosport, Federacja zezwoliła Hondzie na dokonanie zmian w swojej jednostce napędowej na przestrzeni sezonu, o czym poinformowała za pośrednictwem specjalnego pisma rozesłanym do wszystkich producentów, którego kopię otrzymał również brytyjski serwis.
Każdy z czterech producentów, którzy będą obecni w sezonie 2015, będzie musiał homologować swoją jednostkę napędową do pierwszego wyścigu sezonu. Uważamy, że sprawiedliwe będzie, jeżeli każdy z nich otrzyma równe szanse na dokonywanie zmian w trakcie mistrzostw. Umożliwimy zatem każdemu nowemu producentowi taką liczbę tokenów, jaka wyniesie średnia niewykorzystanych przez wszystkich innych dostawców.
Dla przykładu, jeżeli jeden z trzech producentów nie wykorzysta przed pierwszym wyścigiem ośmiu tokenów, drugi nie wykorzysta siedmiu, natomiast trzeci tylko pięciu, to wówczas nowy producent będzie mógł dokonać zmian sześciu tokenów [liczba dwadzieścia została podzielona przez trzy i zaokrąglona do sześciu]- możemy przeczytać w liście wystosowanym przez FIA.
Obecnie producenci mają możliwość dokonania zmian 32 tokenów i jasne jest, że część z nich wykorzystają przed startem sezonu, natomiast pozostałe w jego trakcie. Ponadto liczba dostępnych zmian maleje z każdym rokiem.
KOMENTARZE