Powstanie nowe stowarzyszenie zespołów Formuły 1?

Czołowe teamy dążą do powołania organu, który jednym głosem negocjowałby z Liberty.
15.02.1714:35
Nataniel Piórkowski
1250wyświetlenia


Czołowe zespoły Formuły 1 prowadzą wstępne rozmowy na temat stworzenia nowego stowarzyszenia, które po przejęciu sportu przez Liberty Media stałoby na straży ich interesów finansowych oraz przywilejów związanych z procesem tworzenia przepisów.

Dziennikarze brytyjskiego magazynu Autosport ustalił, że wysocy rangą przedstawiciele zespołów Formuły 1 dążą do zebrania poparcia dla utworzenia organu, który działając w sposób kolektywny dysponowałby silniejszą pozycją negocjacyjną, mając za zadanie ochronę przywilejów finansowych związanych z bonusem za mistrzostwo konstruktorów - a angielskiego CCB.

Gratyfikacje CCB obejmują teamy Mercedesa, Red Bulla, Ferrari i McLarena, gwarantując im preferencyjny status w procesie podziału nagród finansowych ze strony właściciela praw komercyjnych. W obecnej sytuacji jednak, każde posunięcie zmierzające do utworzenia nowego stowarzyszenia zespołów, doprowadziłoby do zaostrzenia podziałów w sporcie.

Liberty Media Group, które od stycznia dysponuje kontrolą nad nowo utworzoną Formula One Group, podkreślało, że zamierza wyeliminować olbrzymie dysproporcje w podziale nagród występujące obecnie pomiędzy czołowymi zespołami i ekipami ze środka i końca stawki. Wszystko wskazuje na to, że zapowiedzi te wywołały zaniepokojenie wśród teamów, którym przysługuje CCB, co w niedalekiej przyszłości może doprowadzić do sporów w zakresie nowego modelu podziału zysków.

W myśl obecnie obowiązujących porozumień, podpisanych jeszcze przez Berniego Ecclestone'a i Formula One Management, cztery zespoły z grupy CCB otrzymują do podziału aż 65% pieniędzy z ogólnej puli. Do pozostałych stajni trafia tylko pozostałe trzydzieści pięć procent stawki.

Chociaż w rozmowach z Autosportem żaden z przedstawicieli zespołów nie chciał potwierdzić, czy czynione są dążenia do powstania nowego stowarzyszenia zespołów, nikt z proszonych o komentarz nie zdementował też doniesień o mających toczyć się obecnie zakulisowych rozmowach.

Ostatnim działającym w Formule 1 organem reprezentującym interesy zespołów była FOTA (Stowarzyszenie Zespołów Formuły 1). Organizacja powstała w 2008, by reprezentować wspólny interes teamów w kontaktach z FIA i FOM. FOTA przestała istnieć w 2014 roku, na fali nieporozumień wywołanych warunkami umów podpisanych przez FOM z zespołami z grupy CCB.

Nie wiadomo na tę chwilę, w jaki sposób nowe stowarzyszenie miałoby chronić interesy wszystkich zespołów, a nie tylko tych ekip, które otrzymują największe gratyfikacje finansowe. Jeden z przedstawicieli niezależnych zespołów stwierdził nawet, że w ostatecznym rozrachunku mogą powstać dwa organy: pierwszy, w skład którego wejdą zespoły CCB i drugi sformowany z pozostałych stajni.

KOMENTARZE

3
hds.147
15.02.2017 07:09
Hah... czyżby Bernie się znów "ofiarował" za niewielki procent :P ?
bartoszcze
15.02.2017 04:56
Zaraz widać komu nie w smak to dochodzenie Komisji Europejskiej. Tak na marginesie, to Renault też ma zagwarantowane specjalne prawa, tyle że w dłuższej perspektywie czasowej (do 2026), więc już widzę te negocjacje bez Renault...
sneer
15.02.2017 02:19
Hehe, już się boją normalności. Mniejsze zespoły nie przystąpią. Mam nadzieję, że Liberty posprząta ten ekonomiczny bajzel w F1.