Todt: F1 i FIA powinny przyjrzeć się układom torów

Zdaniem Francuza mógłby to być to priorytet po finalizacji prac nad nowymi przepisami.
30.12.1910:16
Nataniel Piórkowski
1031wyświetlenia
Embed from Getty Images

Prezes FIA - Jean Todt pragnie, aby po wynegocjowaniu przepisów na sezon 2021 Formuła 1 skupiła się na dopracowaniu projektów torów, tak by te zapewniały kibicom lepsze widowisko.

Todt przekonuje, że sezon 2019 dostarczył wiele sportowych emocji i potwierdził, że sport musi przykładać większą uwagę do układów wyścigowych obiektów.

Ogólnie rzecz ujmując, tegoroczny sezon był wspaniałym rokiem dla Formuły 1. Oczywiście gdy spojrzymy na klasyfikację generalną, to ponownie ujrzymy wielką dominację Mercedesa i Lewisa, ale ich przewaga była całkowicie zasłużona. Wykonali najlepszą pracę. Walka o tytuł nigdy nie jest prosta.

Ferrari zdobyło wiele pole positions, Red Bull wspólnie z Hondą pokazał, że liczy się w walce o zwycięstwa. Do wysokiej formy powrócił McLaren. Pod względem sportowym były to dla nas wszystkich bardzo interesujące mistrzostwa.

Prawdopodobnie pomogły nam one lepiej zrozumieć pewne kwestie. Być może powinniśmy byli uświadomić sobie pewne rzeczy trochę wcześniej. Mam tu na myśli projekty torów. Musimy się tym zająć, bo nie mają one nic wspólnego z przepisami, zespołami czy systemem decyzyjnym.

Zdaniem Todta bardzo istotnym wydarzeniem 2019 roku była finalizacja prac nad pakietem nowych przepisów, które zaczną obowiązywać od sezonu 2021.

Było wiele znaków zapytania. Pojawiały się wątpliwości co do tego, czy nowe przepisy zostaną zaakceptowane. Cieszę się z limitu budżetowego. W tym zakresie wielki szacunek należy się Chase'owi. Ja jestem już chyba trochę za stary na to, aby zrozumieć cały proces i kontrolować wszystkie jego aspekty.

Wszystkie zespoły brały udział w pracach nad przepisami i zaakceptowały limit budżetowy jako integralną część pakietu zmian na sezon 2021. Czy przyniesie to oczekiwany efekt? Możemy mieć tylko taką nadzieję. Wiem jednak, że włożono w to wiele wysiłku, dążąc do zagwarantowania jak najlepszej przyszłości Formule 1.