Brown: Ferrari powinno wyjawić szczegóły ugody z FIA ws. silnika

Federacja przed kilkoma tygodniami potwierdziła, że jedynie zespół może przedstawić fakty.
02.05.2009:34
Michał Bielicki
618wyświetlenia
Embed from Getty Images

Zak Brown, dyrektor McLaren Racing, wzywa Ferrari do ujawnienia wszystkich szczegółów umowy z FIA dotyczącej legalności ich silnika z 2019 roku.

Ugoda pomiędzy Ferrari a FIA wnika z faktu, iż udowodnienie winy włoskiego zespołu graniczyło z niemożliwością i ukaranie go mogłoby wiązać się z wieloletnim procesem. Jean Todt, prezydent FIA, ogłosił, że nie widzi przeszkód, by przedstawić opinii publicznej warunki ugody, ale taki ruch musiałby zostać zaakceptowany również przez drugą stronę.

Jako, iż Mattia Binotto, szef włoskiego zespołu, wypowiadał się ostatnio o etycznych zobowiązaniach w stosunku do swoich pracowników, których musi się trzymać w świetle nadchodzących ograniczeń finansowych w F1, Zak Brown skomentował to nawiązując do ukrywanych szczegółów umowy między FIA a Ferrari.

Jestem zdecydowanie za dotrzymywaniem etycznych zobowiązań - powiedział dyrektor McLaren Racing. Podążając za etyką, byłoby świetnie, gdyby Mattia zechciał podzielić się z nami szczegółami kryjącymi się za tajemniczą umową, która została zawiązana w sprawie podejrzeń o łamanie regulaminu technicznego. FIA na to wyraziła zgodę. Skoro poruszamy tematy etyki i przejrzystości, myślę że jest to idealny moment.

Rywale Ferrari już wcześniej wystosowali do FIA swoje stanowisko w tej sprawie, sprzeciwiając się prywatnemu porozumieniu ze stajnią z Maranello. Na chwilę obecną jedynie Mercedes podjął decyzję o wycofaniu roszczeń.