Światowa Rada FIA zatwierdziła zmiany w przepisach Formuły 1

Dotyczą one pracy w trakcie pandemii, ograniczeń rozwojowych i kalendarza wyścigów.
19.06.2021:49
Nataniel Piórkowski
882wyświetlenia


FIA zatwierdziła pakiet przepisów regulujących powrót do rywalizacji w Formule 1 podczas pandemii koronawirusa.

W Regulaminie Sportowym pojawił się załącznik zatytułowany Kodeks Postępowania COVID-19. Nowe zasady mają zredukować ryzyko transmisji wirusa w trakcie wyścigowych weekendów.

Zgodnie z nowymi przepisami dojdzie do zmian w przepisach dotyczących tak zwanej godziny policyjnej. Wynika to z konieczności zachowania dystansu społecznego. Formalnie potwierdzono także zmiany w procedurach dekoracji kierowców na podium. Wprowadzono także nowy limit członków personelu, którzy mogą przebywać na polach startowych przed rozpoczęciem wyścigu.

Rada opowiedziała się za uwzględnieniem wniosku Pirelli, które domagało się standaryzacji alokacji ogumienia ze względu na niepewny kształt kalendarza.

Co ciekawe FIA zadecydowała także, iż w wyjątkowych okolicznościach sędziowie będą mogli pracować zdalnie, o ile będą wymagały tego warunki.

Wprowadzone zostały także nowe środki zmierzające ku kontroli wydatków. Dotyczą one ograniczenie liczby wersji oprogramowania silnika, receptur paliwa i specyfikacji oleju silnikowego, które zespoły mogą zastosować w trakcie jednego sezonu.

Ponadto zatwierdzono nowe restrykcje dotyczące testów aerodynamicznych, homologowanych komponentów oraz przepływu paliwa. Uregulowano także prawnie system żetonów limitujących prace rozwojowe.

Światowa Rada Sportu Motorowego zatwierdziła także europejski kalendarz F1 na sezon 2020, który obecnie liczy osiem eliminacji.