Russell: Limity toru mogą być wyzwaniem w Portimao

Brytyjczyk uważa, że F1 powinna była skorzystać z nieco innej konfiguracji toru.
19.10.2018:04
Maciej Wróbel
1097wyświetlenia
Embed from Getty Images

George Russell uważa, że w Portimao limity toru, szczególnie w pierwszym zakręcie, mogą być wyzwaniem dla kierowców.

W najbliższą niedzielę odbędzie się pierwszy w historii wyścig na torze Algarve w Portimao. Tor ten ma wiele konfiguracji, wliczając w to dwie opcje do wyboru, jeśli chodzi o pierwszy zakręt. Na zbliżające się Grand Prix Portugalii Formuła 1 zdecydowała się na szybki, prawy zakręt, zamiast wolnej szykany prawo-lewo-prawo przypominającej tę z toru Sakhir w Bahrajnie.

Kierowca Williamsa, George Russell, przyznał, że szykana była w użyciu w Formule 3 po tym, jak na testach kierowcy nagminnie wyjeżdżali poza tor w szybszej wersji pierwszego zakrętu. Pomimo tego, Brytyjczyk podkreśla, że nie może doczekać się wyścigu na portugalskim obiekcie.

Jestem naprawdę podekscytowany - powiedział 22-latek. To spektakularny tor, bardzo pofałdowany i pełen ślepych zakrętów, co jest świetne i dodaje mu charakteru. Oczywiście muszę zaczekać, aż będę mógł się na nim sprawdzić w tegorocznym aucie i zobaczymy, jak to wszystko się ułoży.

Mogą pojawić się pewne problemy z limitami toru w pierwszym zakręcie, ale mam nadzieję, że uda się je skorygować, zanim tam dotrzemy. Pamiętam, że był to problem w Formule 3. Mieliśmy tam w 2015 weekend wyścigowy i w czwartek mieliśmy dzień testowy, podczas którego jeździliśmy po szybszej wersji pierwszego zakrętu, który będzie w użyciu w ten weekend.

Wszyscy jednak przekraczali limity toru, więc przeszliśmy na wolniejszą wersję, co było świetnym rozwiązaniem. Jestem więc zaskoczony, że nie skorzystamy z niego w F1, ponieważ dla ścigania lepiej byłoby, gdyby na końcu długiej prostej znajdował się wolny zakręt. Niemniej jestem podekscytowany i zaintrygowany wyzwaniem, przed którym wszyscy stoimy - dodał Russell.

Michael Masi przyznał, że spodziewa się problemów z limitami toru nie tylko w pierwszym zakręcie. W kwestii limitów toru - pierwszy zakręt nie będzie jedynym miejscem, gdzie mogą być one przekraczane - powiedział Australijczyk. Wprowadzamy jednak pewne rozwiązania, które pomogą nam w jak najlepszym zarządzaniu tą kwestią podczas imprezy.